Strona głównaChorobyDemencja u kobiet: stres przyspiesza problemy z pamięcią

Demencja u kobiet: stres przyspiesza problemy z pamięcią

Przyczyny, dla których kobietom demencja zagraża bardziej niż mężczyznom, są niejasne. Chociaż badania wskazują na różnice co do wpływu stresu na funkcjonowanie poznawcze u osób różnej płci, dotychczas nie poświęcono wiele uwagi temu, jak stresujące wydarzenia życiowe moga się wiązać z późniejszym pogorszeniem funkcji poznawczych, mówią badacze z Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore.
Jeśli chodzi o kobiety, doświadczanie stresujących przeżyć w średnim wieku, wiąże się z intensywniejszym spadkiem w późniejszym życiu. Takiego związku nie odnotowano zaś u mężczyzn, mówią amerykańscy uczeni.

Stres to jeden z tych czynników, które warto kontrolować i starać się go oslabiać, bo ma wpływ na rozwój wielu chorób - i fizycznych, i psychicznych, wskazują eksperci. Nie da się go zupełnie wyeliminować, ale jesteśmy w stanie wypracować sposób, w jaki na niego reagujemy. Umiejętność dystansowania się do trudnych zdarzeń z kolei wpływa na funkcjonowanie mózgu i może opóźnić jego .

W badaniach wzięło udział ponad 900 osób, które byłyy monitorowane przez ponad dwie dekady (średnia wieku na początku badań wynosiła 47 lat). Uczestnicy zdawali relacje ze swych traumatycznych doświadczeń, za takie zaś uznano m. in. napaść, gwałt, bycie świadkiem klęski żywiołowej, rozpad małżeństwa, śmierć bliskiej osoby, etc. Badanych kilkukrotnie poddano też testom pamięciowym.
Jak się okazało, szczególnie w przypadku kobiet widać było słabsze wyniki w badaniach pamięci, jeśli uczestniczki doświadczały stresujących sytuacji. Były w stanie zapamiętać mniej słów niż panie bez traumatycznych doświadczeń i mężczyźni (bez względu na doświadczenia).

Jak wskazują uczeni, normalna reakcja na stres wywołuje tymczasowy wzrost poziomu określonych hormonów, np. , ale potem gospodarka hormonalna wraca do poprzedniego stanu. W przypadku powtarzających się stresujących sytuacji jednak lub większej wrażliwości na , zaburzenia hormonalne przedłużają się, co z kolei negatywnie oddziałuje na hipokamp, region mózgu, w którym przetwarzana jest pamięć. Okazuje się, że zdolności poznawcze kobiet bardziej cierpią z powodu doświadczania stresu.

O badaniach można przeczytać w International Journal of Geriatric Psychiatry:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć