Strona głównaChorobyDemencja: wpływ genów i stylu życia

Demencja: wpływ genów i stylu życia

Zarówno geny, jak i styl zycia mają wpływ na rozwoj wielu różnych chorób. Dotyczy to też demencji. Uczeni próbują odpowiedzieć na pytanie, które czynniki mają tu większe znaczenie.
Demencja: wpływ genów i stylu życia [fot.  Gerd Altmann z Pixabay]
Wyposażenie genetyczne ma znaczący wpływ na stan naszego zdrowia. Dotyczy to też ryzyka różnych form . Ustalono, że posiadanie wariantu E4 genu, który koduje apolipoproteinę E, trzykrotnie zwieksza ryzyko demencji, a u osób z dwiema kopiami tego genu prawdopodobieństwo choroby jest 15-krotnie wyższe.

Nie jest jasne, do jakiego stopnia zdrowy może zrównoważyć ryzyko genetyczne, ale jasne jest, że osoby, które nie palą papierosów, są , piją niewielkie ilości oraz stosują zdrową dietę, są mniej narażone na demencję.

Uczeni z University of Exeter Medical School przejrzeli zbierane od 2016 roku dane niemal 200 tysięcy ludzi w wieku powyżej 60 lat. Na początku testów, na podstawie obecności warantów genetycznych związanych z demencją, u każdego uczestnika obliczono ryzyko zachorowania na demencję.

Na przestrzeni lat monitorowano też codzienny sposób funkcjonowania badanych. Jak się okazało, ogólne ryzyko zachorowania na demencję było niższe u osób, które zdrowo się odżywiały, ćwiczyły i nie paliły . Co istotne, istotnie niższe prawdopodobieństwo otępienia odotowano u osób bez obciążeń genetycznych, ale także w wypadku ludzi z genami, które predysponują do choroby, zagrożenie demencją było widocznie, choć nie tak znacznie niższe.

Na temat badań można przeczytać w magazynie JAMA Network:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy