Strona głównaChorobyDemencja zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Demencja zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Osoby z demencją mają większe ryzyko zachorowania na COVID-19, częściej wymagają hospitalizacji, ciężko przechodzą chorobę oraz częściej umierają z jej powodu.
Demencja zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Wiek osoby i istniejące wcześniej schorzenia, takie jak , , oraz otyłość, są istotnymi czynnikami ryzyka poważnych chorób wywołanych przez . Co ważne, problemy te są również związane z demencją. W nowym badaniu, prowadzonym przez naukowców z Case Western Reserve University, sprawdzono związek między demencją a COVID-19.

Jak się okazało, osoby z były dwukrotnie bardziej narażone na COVID-19 w porównaniu z ludźmi bez demencji, nawet po uwzględnieniu innych czynników, takich jak wiek, płeć, przebywanie w domu opieki, etc. Naukowcy sugerują, że problemy z pamięcią związane z otępieniem mogą utrudniać pacjentom przestrzeganie środków bezpieczeństwa, takich jak noszenie , częste mycie rąk i dystans społeczny.

Wyniki pokazały, że średnio ponad 50 proc. ludzi z otępieniem było hospitalizowanych w ciągu 6 miesięcy od rozpoznania COVID-19, w porównaniu z 25 procentami pacjentów bez demencji. Osoby chorujące na otępienie były prawie czterokrotnie bardziej narażeni na śmierć z powodu COVID-19 niż pozostali pacjenci. Odkryto też, że demencja naczyniowa, która jest spowodowana uszkodzeniem naczyń dostarczających krew do mózgu wiązała się z najwyższym zagrożeniem COVID-19, co sugeruje, że zaburzone funkcje naczyń krwionośne mogą ułatwiać bakteriom i wirusom wywołującym choroby dostawanie się z krwi do mózgu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy