Strona głównaChorobyDepresja a uśmiech. Dlaczego niektórzy pacjenci wydają się szczęśliwi

Depresja a uśmiech. Dlaczego niektórzy pacjenci wydają się szczęśliwi

To może wydawać się paradoksalne, ale za uśmiechem ludzie mogą skrywać depresję. Nie tylko przygnębione, wycofane osoby, których nic nie cieszy, cierpią na tę chorobę.
Depresja a uśmiech. Dlaczego niektórzy pacjenci wydają się szczęśliwi [Fot. Daniel Reche - Fotolia.com]
powszechnie kojarzy się ze i wycofaniem z powodu braku chęci do życia, ale może mieć także inne oblicze. Właściwie, żal i zniechęcenie są obecne u pacjenta, ale nie tak oczywiste dla innych, bo wszystko przykrywa uśmiech na jego twarzy.

Uśmiech osoby chorej na depresję maskuje inne symptomy, których tak łatwo nie widać. Pacjenci mogą z zewnątrz funkcjonować podobnie jak ludzie zdrowi, wykonywać obowiązki domowe i zawodowe, bez ujawniania objawów zazwyczaj łączonych z tą chorobą.

Opisywaną formę choroby nazwano „uśmiechniętą depresją" (ang. smiling depression). Jest to rodzaj depresji o wysokiej funkcjonalności, czyli uporczywego zaburzenia depresyjnego (persistent depressive disorder, PDD), który również obejmuje zmiany snu lub , poczucie beznadziejności lub zmęczenia, ataki paniki i utratę zainteresowania ulubionymi zajęciami. Jednocześnie zaś dany człowiek nie chce ujawniać tego przed innymi lub też nie wiąże tego, czego doświadcza, z depresją i tak maskuje objawy. Zakładając, że musisz mieć się dobrze, bo nie pasujesz do stereotypowego obrazu choroby psychicznej, możesz szkodzić swojemu samopoczuciu i zdrowiu.

Nie ma jednego głównego objawu, ale trzeba zwrócić uwagę na wiele znaków i symptomów. Jeśli pod koniec każdego dnia czujesz całkowite wyczerpanie, a co rano zmagasz się z samym/samą sobą, by umyć się, ułożyć fryzurę i iść do pracy, a także czujesz pustkę i brak łączności z innymi, być może cierpisz na zaburzenia emocjonalne o podłożu depresyjnym.

Co więcej, alarmujące powinno być to, że musisz wydatkować maksimum energii, by wykonać podstawowe zadania, unikasz wszelkiego dodatkowego wysiłku, odrzucasz zaproszenia od znajomych i zmagasz się z nieustannym poczuciem winy lub wstydu z powodu swych niedyspozycji. Wreszcie, niepokojące jest wyobrażanie sobie własnej śmierci, nie musi chodzić o planowanie samobójstwo, ale o poczucie, że nic by się nie stało, gdyby miał miejsce jakiś wypadek i w jego wyniku nastąpiła śmierć.

Według ekspertów, w przypadku pewnych objawów depresyjnych, sama zmiana stylu życia - odpowiednia dieta, dostatecznie długi sen oraz regularne ćwiczenia, pomagają zachować dobre samopoczucie psychiczne. Nierzadko jednak potrzebne są farmaceutyki, często pomcne są selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (selective-serotonin reuptake inhibitor, SSRI, które sprzyjają zachowaniu odpowiedniego poziomu serotoniny nauroprzekaźnika odpowiadającego za dobry .

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy