Strona głównaChorobyDepresja często pojawia się niedługo przed śmiercią

Depresja często pojawia się niedługo przed śmiercią

Depresja ma bardzo istotny wpływ na jakość życia we wszystkich jego etapach, ale niewiele wiadomo na temat czynników związanych z depresją w ostatnim roku życia. Niedawno ustalono, że 59,3 proc. osób cierpiało na tę chorobę w ostatnim miesiącu przed swoją śmiercią.
Depresja często pojawia się niedługo przed śmiercią [fot. Meir L from Pixabay]
Badanie przeprowadzono na podstawie wywiadu, w którym wzięły udział ponad trzy tysiące osoby. Jak odkryto, objawy nasilały się stopniowo od dwunastu do czterech miesięcy przed śmiercią, a następnie z czterech do jednego miesiąca przed . Kobiety, osoby młodsze i ludzie rasy niekaukaskiej mieli wyższy wskaźnik objawów tej choroby. Pacjenci chorzy na raka deklarowali pogłębianie się objawów depresji pod koniec życia, a osoby z chorobami płuc i problemami z wykonywaniem czynności życia codziennego odznaczały się wysokimi wskaźnikami tych symptomów przez cały rok przed odejściem.

- Na każdym etapie życia warto reagować na objawy psychologiczne, ale szczególnie należy to robić w kontekście poważnych lub przewlekłych chorób, aby zmniejszyć cierpienie oraz stres i pomóc ludziom doświadczyć „dobrej śmierci" - mówi dr Elissa Kozlov z Rutgers Institute for Health.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, depresja to powszechne zaburzeni dotykające ponad 260 milionów ludzi na całym świecie. Cechuje się odczuwaniem uporczywego smutku i brakiem zainteresowania tym, co wcześniej postrzegano jako przyjemne. Choroba może też zaburzyć i , a także wywoływać zmęczenie i osłabiać koncentrację. Depresja stanowi główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie i istotnie przyczynia się do globalnego obciążenia chorobami. Skutki depresji mogą być długotrwałe lub nawracające i mogą zasadniczo osłabić zdolność do normalnego funkcjonowania i satysfakcjonującego życia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy