Strona głównaChorobyDepresja i inne choroby sprzyjają demencji

Depresja i inne choroby sprzyjają demencji

Ryzyko rozwoju otępienia stopniowo wzrasta wraz z wiekiem. Poza tym jednak na wystąpienie demencji oddziałują: historia choroby w rodzinie, styl życia, określone choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, czy wysoki poziom cholesterolu, a także depresja.
Depresja i inne choroby sprzyjają demencji [© Nikki Zalewski - Fotolia.com] Około 1 na 100 osób w wieku sześćdziesięciu kilku lat zmaga się z , w przypadku osób znacznie po siedemdziesiątce odsetek ten wynosi sześć proc., natomiast u ludzi tuż przed ukończeniem dziewiątej dekady - problem dotyczy już 20 pacjentów na 100 osób. Niemniej jednak okazuje się, że na ryzyko zachorowania oddziałuje także .

Badania sugerują, że starsi ludzie z depresją są bardziej narażeni na rozwój choroby Alzheimera - najpowszechniejszej formy demencji. Problemy z depresją są również związane z wyższym prawdopodobieństwem otępienia naczyniowego.

Badacze zebrali wyniki 23 badań z udziałem prawie 50 tysięcy osób powyżej 50 roku życia. Badania trwały do 17 lat.

Okazało się, że osoby z depresją miały dwukrotnie wyższe ryzyko otępienia naczyniowego w porównaniu z osobami bez depresji. W niewiele mniejszym stopniu w przypadku długotrwałego zmagania się z depresją wzrastało ryzyko choroby Alzheimera.

Depresja jest częstym problemem u osób starszych. Jej objawy wpływają na każdy aspekt życia, w tym apetyt, sen, zainteresowanie pracą i hobby, energię do działania oraz relacje.

Rozmaite problemy zdrowotne mogą sprzyjać depresji u osób starszych bezpośrednio lub jako psychologiczna reakcja na chorobę. Wszelkie przewlekłe dolegliwości zdrowotne, szczególnie jeśli są bolesne, czy zagrażające życiu, mogą prowadzić do rozwoju depresji lub nasilenia jej objawów.

Do chorób tych należą
  • choroby serca
  • nowotwór
  • zaburzenia tarczycy
  • niedobór witaminy B12
  • otępienie
  • toczeń
Jak się okazuje, otępienie sprzyja depresji, a depresja rozwoju otępienia.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy