Strona głównaChorobyDepresja kurczy mózg

Depresja kurczy mózg

Odkryto, że u ludzi, którzy cierpią z powodu nawracającej depresji, skurczeniu ulega część mózgu odpowiedzialna za formowanie wspomnień.
Depresja kurczy mózg [© psdesign1 - Fotolia.com] Odkrycia mają szczególne znaczenie dla długotrwałego zdrowia tych, którzy cierpią z powodu .

Uczeni z instytutów w różnych miejscach na świecie przeanalizowali wyniki danych dotyczących hipokampa u ludzi z depresją i osób zdrowych. Naukowcy porównali wyniki rezonansu magnetycznego mózgu u 8927 osób, 1728 spośród nich miało depresję.

Okazało się, że pacjenci z nawracającą depresją mieli jednocześnie mniejszy hipokamp, część mózgu odpowiedzialną za formowanie długotrwałych i łączenie ich z emocjami. Ludzie, którzy doświadczyli tylko jednego epizodu depresyjnego, mieli normalnej wielkości hipokamp.

- Nawracające lub trwałe doświadczanie depresji robi więcej szkody w hipokampie, jeśli choroba pozostaje nieleczona. To w dużej mierze rozstrzyga pytanie, co jest pierwsze: mniejszy hipokamp czy depresja. Uszkodzenie mózgu pochodzi z nawrotów choroby - mówi Ian Hickie z Uniwersytetu w Sydney.

Hickie dodał, że wyniki badania oznaczają, iż ludzie cierpiący z powodu depresji w młodszym wieku są bardziej narażeni na ryzyko, ponieważ ci którzy zaczęli doświadczać depresji, a to sprzyja wycofaniu społecznemu i zmniejszeniu wydajności w szkole lub w pracy, mieli wyższe prawdopodobieństwo częstszych epizodów choroby w przyszłości.

Jednocześnie jednak naukowcy uważają, że wiele zmian w mózgu jest odwracalnych, jeśli stosuje się odpowiednią terapię. - Inne badania wykazały odwracalność , a hipokamp to jeden z unikalnych obszarów mózgu, który szybko wytwarza nowe połączenia między komórkami- dodaje Ian Hickie. Poza tym odkryto, że hipokamp jest większy u osób, które stosują .

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Molecular Psychiatry.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:03:52, 03-07-2015 Olimpek

    Moja żona wpadła w depresję jeszcze przed zimą tego roku. Bardzo chciałem jej pomóc, ale nic nie pomagało... żadne słowa do niej nie docierały, jak grochem o ścianę. W końcu z bezsilności zapisałem ją na terapię, ale nie poszła, nie dała się przekonać, wszystkie rozumy pozjadała. Nie było zbyt wielu dróg wyjścia z tej ciężkiej sytuacj, ale powoli, o wspólnych siłach daliśmy radę. Liczy się wsparcie bliskich! Nawet nie wiecie jak bardzo. ja przy niej byłem non stop, nie dawałem robić głupich rzeczy. Dodatkowo zakupiliśmy harmonizator personalny creatos, by jej myśli nie były tak pesymistyczne.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy