Strona głównaChorobyDepresja może się rozwinąć pod wpływem przewlekłego stresu

Depresja może się rozwinąć pod wpływem przewlekłego stresu

Depresja to poważna choroba, która obecnie jest bardzo rozpowszechniona w różnych częściach świata. Istnieje kilka teorii wyjaśniających fizjologiczne podłoże depresji, z których wiele uwagi poświęcono „neurogennej hipotezie depresji". Zgodnie z nią pogorszenie funkcjonowania obszarów mózgu, takich jak hipokamp, może prowadzić do tej choroby. Takie zaburzenie z kolei może być spowodowane stresem fizycznym i psychicznym.
Depresja może się rozwinąć pod wpływem przewlekłego stresu [© leekaomeng - Fotolia.com]

Ostatnie badania wyjaśniły, w jaki sposób „porażka społeczna" może powodować psychiczny u myszy. Wiąże się to z eksperymentem, w którym mysz została zmuszona do pokonania innego gryzonia w eksperymentalnym otoczeniu społecznym. Korzystając z tego modelu, grupa naukowców z Japonii podjęła próbę ustalenia związku między objawami depresyjnymi a neurogenezą hipokampa.

- Liczba osób cierpiących na rośnie na całym świecie. Jednak szczegółowa patofizjologia tej choroby ciągle nie jest wyjaśniona. Postanowiliśmy zatem skoncentrować się na możliwym mechanizmie stresu psychologicznego w neurogenezie hipokampu, aby zrozumieć rolę tego obszaru w zaburzeniach depresyjnych - mówi prof. Akiyoshi Saitoh z Uniwersytetu w Tokio.

Po ekspozycji myszy na chroniczny stres związany z porażką społeczną, szczegółowo przeanalizowano zachowanie zwierząt i aktywność ich mózgów. Oprócz problemów behawioralnych, takich jak wycofanie społeczne, zestresowane zwierzęta wykazały również znaczny spadek wskaźnika przeżywalności nowych neuronów w zakręcie zębatym, regionie hipokampa odpowiedzialnym za percepcję sensoryczną i pamięć, w porównaniu z grupą kontrolną niepoddaną stresowi. Stan ten utrzymywał się do czterech tygodni po stresującym doświadczeniu gryzoni. Jednak wzrost, różnicowanie i dojrzewanie komórek nie różniły się między grupami myszy w okresie obserwacji. Co ciekawe, przeżywalność komórek została przywrócona u zestresowanych zwierząt po zastosowaniu leku przeciwdepresyjnego o nazwie fluoksetyna.

Odkryliśmy, że przewlekły stres psychiczny wpływa na neurogenezę zakrętu zębatego hipokampa. Sądzimy, że ten model zwierzęcy ma istotne znaczenie dla wyjaśnienia patofizjologii depresji i w opracowywaniu nowego odpowiedniego - mówi Toshinori Yoshioka.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy