Strona głównaChorobyDepresja nasila choroby płuc, w tym POChP

Depresja nasila choroby płuc, w tym POChP

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) mogą się pogorszyć u pacjentów, którzy jednocześnie doświadczają depresji.
Depresja nasila choroby płuc, w tym POChP [fot. kalhh from Pixabay]
Pacjenci, u których depresja już występowała lub rozwinęła się po rozpoznaniu POChP, byli bardziej narażeni na nasilone objawy tej choroby, takie jak zwiększona duszność, zmniejszona tolerancja wysiłku i poczucie bezsilności.

Pacjenci z obturacyjną chorobą płuc i depresją gorzej wypadali też w testach wysiłkowych niż pacjenci z POChP bez depresji. Ci pierwsi wykazywali wyraźną utratę wydajności w codziennych czynnościach.

Według ekspertów, wyniki mają znaczenie dla lekarzy, którzy mogą przeprowadzać badania przesiewowe pod kątem problemów ze zdrowiem psychicznym u pacjentów z historią trudności w radzeniu sobie w domu, u osób nie przestrzegających zaleceń terapeutycznych lub a także takich, którzy właśnie przeszli .

- Odkryliśmy nieznany wcześniej związek między mózgiem a . Zdrowie psychiczne może dawać reperkusje dla innych obszarów, w tym przypadku może zaostrzać negatywne efekty POChP i skutkować złymi rokowaniami dla wyników zdrowotnych - mówi dr Abebaw Mengistu Yohannes z Manchester Metropolitan University.

- Zasadniczo możemy leczyć mózg, aby pomóc płucom i warto, by lekarze wiedzieli o tym podczas pracy z pacjentami z POChP.
Odkrycia dają argument za badaniem problemów ze zdrowiem psychicznym u pacjentów, którzy są przyjmowani do szpitala z powodu zaostrzeń POChP. Zadbanie o zdrowie psychiczne w związku z POChP powinno być ważną częścią planu leczenia zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak w długoterminowej obserwacji - mówi dr Yohannes.
Badanie objęło niemal 1,6 tys. pacjentów w okresie trzech lat. Okazało się, że ponad połowa nie odczuwała żadnych objawów depresyjnych. Prawie jedna czwarta chorych na POChP z kolei miała trwałą depresję, zaś 14 procent doświadczyło epizodów nasilenia objawów depresji w czasie trzyletniej obserwacji.

Pacjenci z POChP przeszli sześciominutowy test marszu i wypełnili kwestionariusz oceny jakości życia. Osoby z radziły sobie gorzej w zakresie tolerancji wysiłku i mieli niższą jakość życia niż chorzy na POChP bez depresji. Jak wskazują autorzy, depresja w POChP często jest przewlekła i nieodpowiednio leczona.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy