Strona głównaChorobyDepresja nie jest normalnym elementem starzenia się

Depresja nie jest normalnym elementem starzenia się

Masz objawy depresji? Szukaj pomocy. Nie sądź, że seniorski wiek wiąże się z tą chorobą w sposób naturalny.
Depresja nie jest normalnym elementem starzenia się Warto podkreślić, że depresja nie oszczędza nikogo, dotyczy bowiem ludzi biednych i bogatych, młodych i dojrzałych, wykształconych i niewykształconych. Prawdą jest jednocześnie, że jesień życia obfituje w trudne i wymagające sytuacje - pogorszeniu ulega stan zdrowia, może sie wiązać z wdowieństwem, oznacza zmianę trybu życia (przejście na emeryturę), etc. Takie wydarzenia sprzyjają osłabieniu nastroju i intensyfikacji objawów depresyjnych.

To wszystko nie oznacza jednak, że w jesieni życia należy pogodzić się z depresją, że jest ona nieodzownym elementem starzenia się. To choroba, a więc stan nienormalny, wobec którego trzeba interweniować. Tymczasem ciągle wielu ludzi godzi się na życie z depresją sądząc, że szukanie pomocy oznacza słabość.

Leczenie może nie tylko poprawić jakość życia, ale i je wydłużyć. Jak wynika z badań, depresja podwaja ryzyko zachorowania na choroby serca i zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia po . Jak wynika ze statystyk, ciągle relatywnie niewielki odsetek osób z depresją poddaje się leczeniu.

Powszechnie wiadomo, że smutek i brak energii są objawami depresji. U starszych pacjentów, jednak nierzadko bardziej widoczne stają się inne symptomy, takie jak zaburzenia snu, brak dbałości o siebie, drażliwość i krótkoterminowa utrata pamięci. Wielu ludzi, którzy doświadczają depresji i związanych z nią , mogą sądzić, że doświadczają rozwoju choroby Alzheimera. Jednakże upośledzenie pamięci związane z depresją może być odwracalne.

Co więcej, starsi ludzie powinni pamiętać, że zażywane leki mogą być związane z depresją, mogą jej sprzyjać np. lekarstwa na , na obniżenie , na bóle stawów, a także pigułki nasenne czy .

Trudne do zaakceptowania wydarzenia (poważna choroba, śmierć kogoś bliskiego) także sprzyjają objawom depresji, ale nie oznacza to, że wspomniane objawy muszą przerodzić się w pogłębiającą się chorobę. W znacznej mierze na to wpływ pacjent i jego otoczenie - odpowiednia pomoc pomaga uchronić się przed rozwojem depresji. Poza tym broni przed nią odpowiednia dieta i poziom , a także dobry sen oraz ograniczenie spożycia .

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy