Strona głównaChorobyDepresja: niedobór witaminy D ma związek z chorobą

Depresja: niedobór witaminy D ma związek z chorobą

Nowe badania pokazują, że niski poziom witaminy D u osób starszych wiąże się z wyższym ryzykiem depresji.
Depresja: niedobór witaminy D ma związek z chorobą [© Es75 - Fotolia.com]
Witamina D, która jest produkowana w naszym organizmie, gdy eksponujemy skórę na światło słoneczne, pełni wiele ważnych funkcji. Dotychczas wykazano, że pozwala zachować mocne kości (wspomaga absorpcję ), wspiera pracę układu odpornościowego, ma wpływ na niższe ryzyko rozwoju określonych form raka, a także wiąże się z niższym zgarożeniem chorobami układu nerwowego i . Odkryto też pewną zależność między poziomem tej witaminy i .

Chińscy lekarze przeanalizowali wyniki sześciu badań, w których łacznie wzięło udział ponad 16 tysięcy ludzi w wieku powyżej 55 lat. Okazało się, że istnieje powiązanie między stężeniem 25-hydroksywitaminy D (biologicznie czynna forma witaminy D u ludzi) w surowicy i ryzykiem rozwoju depresji.

Jak pokazała analiza statystyczna, każdy wzrost poziomu wspomnianej formy witaminy D we krwi o 10 ng / ml miał związek z 12-procentowym zmniejszeniem ryzyka depresji. Zaobserwowano też, że podanie suplementów z witaminą D w przypadku pojawienia się objawów depresji, powodowało osłabienie tych .

Według autorów, wyższe dawki podawane pacjentom z depresją mogą być skutecznym wsparciem leczenia tej choroby.
Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO), na całym świecie na depresję choruje ponad 320 mln ludzi. Eksperci WHO przewidują, że w ciągu najbliższych 20 lat depresja stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym.

Na temat badań można przeczytać w American Journal of Geriatric Psychiatry:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy