Strona głównaChorobyDepresja niszczy serce podobnie jak otyłość

Depresja niszczy serce podobnie jak otyłość

U mężczyzn depresja wywołuje tak ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, jak to związane z nadmiernym poziomem cholesterolu i otyłością.
Depresja niszczy serce podobnie jak otyłość [fot. Public Affairs from Pixabay]
Według Światowej Organizacji Zdrowia 350 milionów ludzi na całym świecie cierpi na depresję. Jednak określony stan psychiczny to nie jedyny efekt choroby, może ona również zagrozić organizmowi na poziomie fizycznym.

Nie ma wątpliwości, że jest czynnikiem ryzyka . Pozostaje pytanie: jaki jest związek między depresją i innymi czynnikami ryzyka, takimi jak dym papierosowy, nadmiar , otyłość czy nadciśnienie, tj. jak dużą rolę odgrywa każdy z tych czynników?, zastanawiają się uczeni z Helmholtz Zentrum w Monachium.

Aby na to odpowiedzieć, przeanalizowano dane niemal 3,5 tys. pacjentów płci męskiej w wieku 45 - 74 lat, informacje dotyczyły łącznie 25 lat życia badanych. Porównano wpływ depresji na cztery główne czynniki ryzyka. „Nasze badanie pokazuje, że prawdopodobieństwo śmiertelnej choroby sercowo-naczyniowej z powodu depresji jest prawie tak samo duże, jak z powodu podwyższonego poziomu cholesterolu lub otyłości" - wyjaśnia prof. Karl-Heinz Ladwig, współautor badań. W całej populacji depresja odpowiada za około 15 procent zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych. „To jest porównywalne z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak hipercholesterolemia, i palenie" - podaje prof. Ladwig. Wspomniane czynniki są przyczyną 8,4 do 21,4 procent zgonów w wyniku zaburzeń sercowo-naczyniowych.

Autorzy zaznaczają, że poświęcili na te badania dużo czasu, bo obejmowały wiele lat zbierania danych, jednak - jak sami wskazują - wysiłek się opłacił. „Okazuje się, że depresja ma średni wpływ w zakresie głównych, niewrodzonych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. U pacjentów wysokiego ryzyka diagnostyka współistniejącej depresji powinna być standardem.", uważa prof. Ladwig.

Raport opublikowano w czasopiśmie „Atherosclerosis".

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy