Strona głównaChorobyDepresja przed menopauzą. Skąd się bierze?

Depresja przed menopauzą. Skąd się bierze?

Objawy depresji są powszechniejsze na kilka lat przed menopauzą i uważa się że jest to pewien symptom mającego nadejść klimakterium.
Depresja przed menopauzą. Skąd się bierze? [© natalielb - Fotolia.com] oznacza istotną transformację hormonaln w organizmie, która wpływa nie tylko na zmianę wyglądu ciała i modyfikację wielu procesów, w tym pracy różnych narządów, ale ma znaczny wpływ także na psychiczne samopoczucie.

Teraz ustalono, że ryzyko okołomenopauzalnej jest jeszcze większe, gdy kobieta doświadczyła jako nastolatka traumatycznego stresu (stresu pourazowego). Taki wywołuje spowodowane jakąś bardzo trudną lub przykrą sytuacją czy zdarzeniem.

Z badań uczonych z University of Pennsylvania's Perelman School of Medicine wynika, że kobiety, które doświadczyły co najmniej dwóch niepożądanych sytuacji lub zdarzeń w trakcie dorastania (takich jak: znęcanie się, zaniedbanie, czy jakiś rodzaj dysfunkcji rodziny) są ponad dwukrotnie częściej narażone na depresję w okresie perimenopauzy i menopauzy niż panie, które miały spokojną .

„Wydaje się zatem, że stres doświadczany w młodym wieku nie tylko ma znaczące i długotrwałe skutki dla rozwoju i funkcjonowania regionów mózgu odpowiedzialnych za emocje, nastrój i pamięć, ale konkretny czas, w którym zdarzenie miało miejsce, może być równie ważny", czytamy w komunikacie prasowym z badań.

Jak podkreślają autorzy, ich badania nie dowodzą związku przyczynowo skutkowego pomiędzy traumatycznymi przeżyciami w okresie nastolenim a depresją okołomenopauzalną, niemniej uczeni są zdania, że zmiany hormonalne przed klimakterium mogą zwiększyć wykryte wcześniej ryzyko wystąpienia depresji u kobiet, które w młodości doświadczyły urazów psychicznych i silnego stresu.

W testach wzięło udział 250 pań w średnim wieku, których stan zdrowia monitorowano przez 16 lat. U 22 proc. uczestniczek zdiagnozowano poważną depresję w okresie przed klimakterium, a u 21 proc. rozpoznano tę chorobę po rozpoczęciu się menopauzy. Ustalono, że kobiety, które doznały traumatycznych zdarzeń, były o 2,3 razy bardziej narażone na silną depresję przed menopauzą.

O badaniach można przeczytać w Journal of Clinical Psychiatry.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy