Strona głównaChorobyDepresja sprzyja udarom?

Depresja sprzyja udarom?

Ludzie zmagający się z depresją, mogą być bardziej narażeni na udary. Szczególnie dotyczy to seniorow – twierdzą uczeni z University of Miami.
Depresja sprzyja udarom? [Fot. Rene - Fotolia.com]
Amerykańscy lekarze zaprosili do kilkunastoletnich badań ponad tysiąc ludzi w średnim wieku 70 lat, którzy nigdy wcześniej nie doświadczyli udaru. Na początku uczestnicy wypełnili ankietę mierzącą objawy depresji, w której można było otrzymać od 0 do 60 punktów, przy czym wynik na poziomie 16 uważano za podwyższony.

Pod koniec badań okazało się, że osoby z wyższym poziomem objawów depresji były o 75 proc. bardziej narażone na udar niedokrwienny niż uczestnicy wolni od tych symptomów. Ogólnie rzecz ujmując, 11 proc. ludzi z podwyższonym wynikiem obecności depresji doświadczyło i 7 proc. tych, którzy odznaczali się niewielkim poziomem oznak depresyjnych.

Takie wyniki pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników sprzyjających udarom, takich jak cukrzyca, , palenie papierosów i nadużywanie .
Jak zaznaczają autorzy, nie można wnioskować, że depresja wywołuje . Potrzeba dalszych badań, by wyjaśnić związek między obecnością zaburzeń depresyjnych i częstszym występowaniem udarów.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Depression, WHO), na choruje ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Niestety, mniej niż połowa pacjentów leczy się, co wynika głównie ze stygmatyzacji społecznej związanej z zaburzeniami psychicznymi i braku odpowiedniego wyszkolenia pracowników służby zdrowia. Jeśli chodzi o udar, WHO podaje, że corocznie doświadcza go 15 milionów ludzi, spośród nich 5 milionów umiera, a kolejne 5 milionów staje się trwale . Głównym czynnikiem udaru jest nadciśnienie.

Wyniki badań zostaną przedstawione podczas dorocznego spotkania the American Academy of Neurology.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy