Strona głównaChorobyDepresja sprzyja udarom?

Depresja sprzyja udarom?

Ludzie zmagający się z depresją, mogą być bardziej narażeni na udary. Szczególnie dotyczy to seniorow – twierdzą uczeni z University of Miami.
Depresja sprzyja udarom? [Fot. Rene - Fotolia.com]
Amerykańscy lekarze zaprosili do kilkunastoletnich badań ponad tysiąc ludzi w średnim wieku 70 lat, którzy nigdy wcześniej nie doświadczyli udaru. Na początku uczestnicy wypełnili ankietę mierzącą objawy depresji, w której można było otrzymać od 0 do 60 punktów, przy czym wynik na poziomie 16 uważano za podwyższony.

Pod koniec badań okazało się, że osoby z wyższym poziomem objawów depresji były o 75 proc. bardziej narażone na udar niedokrwienny niż uczestnicy wolni od tych symptomów. Ogólnie rzecz ujmując, 11 proc. ludzi z podwyższonym wynikiem obecności depresji doświadczyło i 7 proc. tych, którzy odznaczali się niewielkim poziomem oznak depresyjnych.

Takie wyniki pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników sprzyjających udarom, takich jak cukrzyca, , palenie papierosów i nadużywanie .
Jak zaznaczają autorzy, nie można wnioskować, że depresja wywołuje . Potrzeba dalszych badań, by wyjaśnić związek między obecnością zaburzeń depresyjnych i częstszym występowaniem udarów.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Depression, WHO), na choruje ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Niestety, mniej niż połowa pacjentów leczy się, co wynika głównie ze stygmatyzacji społecznej związanej z zaburzeniami psychicznymi i braku odpowiedniego wyszkolenia pracowników służby zdrowia. Jeśli chodzi o udar, WHO podaje, że corocznie doświadcza go 15 milionów ludzi, spośród nich 5 milionów umiera, a kolejne 5 milionów staje się trwale . Głównym czynnikiem udaru jest nadciśnienie.

Wyniki badań zostaną przedstawione podczas dorocznego spotkania the American Academy of Neurology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy