Strona głównaChorobyDepresja zagraża sercu tak silnie, jak otyłość

Depresja zagraża sercu tak silnie, jak otyłość

Wiadomo, że otyli ludzie częściej chorują na serce. Okazuje się jednak, że osoby cierpiące na depresję także mają znacznie wyższe ryzyko problemów z układem krążenia.
Depresja zagraża sercu tak silnie, jak otyłość [© kanachaifoto - Fotolia.com] Badacze z Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego ostrzegają, że depresja ma związek z niemal takim podwyższeniem ryzyka chorób serca, jak otyłość czy nadmierny poziom cholesterolu.

W ponaddziesięcioletnich badaniach wzięło udział prawie 3,5 tys. mężczyzn w wieku 45-74 lata. Naukowcy przeanalizowali relacje pomiędzy depresją i innymi czynnikami ryzyka, takimi jak palenie tytoniu, wysoki poziom , czy .

Ustalono, że ryzyko śmiertelnych chorób układu krążenia w wyniku depresji jest prawie tak wielka jak to wywołane podwyższonym poziomem cholesterolu lub otyłością. Wyniki pokazują, że tylko nadciśnienie i palenie papierosów mają związek z wyższym ryzykiem problemów z sercem.

Według danych WHO na całym świecie na choruje około 350 mln ludzi. Depresja jednobiegunowa występuje u 7 proc. ogólnej populacji osób starszych i stanowi ona 5,7 proc. lat przeżytych w (Years Lived with Disability) wśród osób w wieku ponad 60 lat. Depresja często jest nierozpoznawana i nieodpowiednio leczona w warunkach podstawowej opieki zdrowotnej. Objawy depresji u osób starszych są często pomijane i nieleczone, ponieważ pokrywają się z innymi problemami, jakie dotyczą osób starszych, podaje WHO.

Jeśli chodzi o , szacuje się, że corocznie z ich powodu umiera 17,5 mln osób, co stanowi 31 proc. wszystkich zgonów. Najpowszechniejsze są: choroba niedokrwienna serca i udar.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Atherosclerosis.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy