Strona głównaChorobyDiabetycy nie wiedzą, że cukrzyca wiąże się z rozwojem chorób oczu

Diabetycy nie wiedzą, że cukrzyca wiąże się z rozwojem chorób oczu

Mniej niż połowa pacjentów, którzy tracą wzrok w wyniku rozwoju cukrzycy, została poinformowana przez lekarza o tym, że choroba ta może spowodować uszkodzenie wzroku.
Diabetycy nie wiedzą, że cukrzyca wiąże się z rozwojem chorób oczu [© JPC-PROD - Fotolia.com] Problemy ze wzrokiem są częstym powikłaniem , wywoływanym przez to, że przewlekła forma choroby niszczy naczynia krwionośne w obrębie oka.

Opisywany problem może być z powodzeniem leczony w prawie wszystkich przypadkach, ale uczeni z Johns Hopkins University odkryli, że wielu diabetyków nie dba o swoje oczy i nie są nawet świadomi, cukrzyca może sprzyjać utracie wzroku.

Prawie troje na pięcioro chorych na cukrzycę doświadczających niebezpieczeństwa utraty wzroku przyznało, że lekarze nie poinformowali ich o związku pomiędzy cukrzycą i problemami z widzeniem.

Cukrzycowy obrzęk plamki (ang.: Diabetic Macular Edema) to stan, który rozwija się, gdy poziom cukru we krwi wiąże się ze źle kontrolowaną cukrzycą, która powoduje uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w siatkówce, światłoczułej tkance znajdującej się na tylnej ścianie oka.

Gdy naczynia przeciekają lub kurczą się, mogą powodować obrzęk plamki, miejsca blisko centrum siatkówki, która jest odpowiedzialna za widzenie centralne.

Obrzęk plamki może zniszczyć zdolność widzenia szczegółowego obrazu i przedmiotów znajdujących się bezpośrednio przed pacjentem, a ostatecznie może doprowadzić do trwałej utraty wzroku. Wielu diabetyków cierpi na cukrzycowy obrzęk . Co więcej, osoby te cechują się z co najmniej 10-procentowym ryzykiem zachorowania na podczas swojego życia.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy