Strona głównaChorobyDiagnoza choroby Alzheimera możliwa na podstawie wyglądu oka

Diagnoza choroby Alzheimera możliwa na podstawie wyglądu oka

Już niedługo możliwe będzie rozpoznanie choroby Alzheimera na podstawie badania oka. Zmiany w naczyniach krwionośnych w siatkówce oczu mogą oznaczać rozwój tej formy demencji.
Diagnoza choroby Alzheimera możliwa na podstawie wyglądu oka [Fot. bradleyblackburn - Fotolia.com]
Jak ustalili uczeni z University of Durham w USA, siatkówka oka może być punktem odniesienia w badaniach, które mają na celu rozpoznanie . Zmniejszenie naczyń w tym obszarze może wskazywać na rozwój wspomnianej formy .

W badaniach wzięło udział kilkaset osób, w tym część chorowała na Alzheimera, część miała , a pozostali byli zdrowi. Zastosowano nieinwazyjną technikę - angiografię opartą optycznej koherentnej tomografii (OCTA) - w celu analizy mikroskopijnych naczyń krwionośnych tworzących siatkówkę w tylnej części oka. Polega ona na wykorzystaniu fal świetlnych, które pokazują przepływ krwi w najdrobniejszych i najgłębiej znajdujących się naczyniach krwionośnych.

Okazało się, że w przypadku zdrowych osób i uczestników zmagających się z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi sieć naczyń włosowatych była gęsta, tymczasem u pacjentów z chorobą Alzheimera była znacznie rzadsza. Także po uwzględnieniu innych czynników mogących sprzyjać otępieniu, takich jak wiek, płeć i poziom wykształcenia, różnice w strukturze sieci naczyń wśród osób z Alzheimerem i bez tej choroby były znaczące.

Jak oceniają autorzy, OCTA jest nieinwazyjną technologią, która w krótkim czasie daje dokładny obraz stanu małych naczyń krwionośnych w głębi siatkówki. Być może zmiany, jakie dają się zauważyć w ich wyglądzie, odzwierciedlają modyfikacje naczyń krwionośnych w mózgu przed ujawnieniem się osłabienia zdolności poznawczych. Byłaby więc to dobra metoda wczesnego wykrywania Alzheimera, mówią uczeni.

Badania opublikowano w magazynie Ophthalmology Retina.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy