Strona głównaChoroby Dializa sprzyja demencji

Dializa sprzyja demencji

Osoby w starszym wieku, które muszą poddawać się dializom, wykazują wyższe ryzyko demencji.
 Dializa sprzyja demencji [Fot. ivas76 - Fotolia.com]
Kiedy nie mogą spełniać swoich funkcji, muszą być dializowane, pozwala to na usuwanie odpadów, i dodatkowej wody, aby zapobiec ich gromadzeniu się w organizmie, utrzymywanie bezpiecznego poziomu niektórych związków chemicznych we krwi (takich jak , sód i wodorowęglany) oraz poprawę kontroli ciśnienia krwi. ratują życie. Mogą też mieć jednak pewne negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Starsi pacjenci z niewydolnością nerek poddawani hemodializie mają wysokie wskaźniki , mówią lekarze z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Autorzy badań przeanalizowali dane ponad 357 tysięcy dializowanych pacjentów w wieku powyżej 66 lat. Okazało się, że ryzyko zachorownaia na demencję w rok po dializie wynosiło 4,6 proc. w przypadku kobiet i 3,7 wśród mężczyzn. Pięć lat później było na poziomie 16 i 13 proc. odpowiednio. W dziesięcioletnim okresie dializowania prawdopodobieństwo rozwoju demencji wyniosło średnio 19 proc. u osób w wieku 66-70 lat oraz 28 proc. wśród pacjentów w wieku 76-80 lat.

Choroby nerek - jak zwracają uwagę specjaliści - stają się coraz powszechniejsze, odnotowuje się znaczący wzrost ich przypadków na przestrzeni ostatnich dekad. Obecnie około 10 proc. populacji cierpi na , a miliony umierają każdego roku, ponieważ nie mają dostępu do odpowiednich metod leczenia. Ponad 2 miliony osób na całym świecie jest obecnie dializowanych lub przeszło przeszczep nerki. Jest to jednak prawdopodobnie relatywnie niewielki odsetek tych, którzy potrzebują takiego leczenia.

Wyniki badań są dostępne w Clinical Journal of the American Society of Nephrology.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy