Strona głównaChorobyDializa to nie wyrok

Dializa to nie wyrok

W Polsce stałego dializowania wymaga ok. 12 tysięcy osób, a liczba ta wzrasta średnio o 7-10 procent rocznie. Tymczasem zaledwie 10 procent pacjentów stacji dializ INCP to osoby czynne zawodowo. Polacy powoli jednak przełamują schematy dotyczące dializoterapii - rośnie liczba dializ gościnnych. Pacjenci coraz częściej decydują się na wakacyjne wyjazdy i pełne życie zawodowe.
- “Pacjenci psychologicznie przystosowani do życia z przewlekłą chorobą i wynikających z tego powodu ograniczeń łatwiej znoszą zmagania z codziennymi uciążliwościami. Niezwykle istotne dla jakości życia jest utrzymanie aktywności zawodowej. Optymalna jest sytuacja, w której dializowany pacjent nadal pracuje. Dializę znoszą lepiej też osoby, które chociaż formalnie nie pracują zawodowo, nadal wykonują wiele różnych zajęć” – mówi prof. dr hab. Mieczysław Lao, dyrektor medyczny INCP i jednocześnie jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego i Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.

Pacjenci wymagający regularnego dializowania cierpią często na różnego rodzaju lęki. Najistotniejszym objawem psychologicznym jest lęk dotyczący własnej osoby. Nasuwają się pytania: co ze mną będzie, jak rozwinie się choroba, jak poradzę sobie ze wszystkimi codziennymi problemami, czy będę musiał zrezygnować z pracy, podróży, sportu, życia towarzyskiego? Problemem przeszkadzającym np. w dłuższych wyjazdach jest konieczność poddania się dializie. Dziś pacjenci mogą skorzystać z zabiegów gościnnych, niestety – głównie w stacjach prywatnych. Inne stacje starają się tak dobrać terminy hemodializ aby maksymalnie ułatwić chorym warunki życia jak najbardziej zbliżone do normalnego tj. możliwość pracy czy też nauki lub opieki nad rodziną.

Równie istotnym warunkiem adaptacji do dializoterapii jest mocne oparcie chorego w rodzinie. Pacjenci akceptowani przez najbliższych, mimo utrudnień jakie dializa pośrednio stwarza członkom rodziny, lepiej tolerują swoją chorobę. To dla nich przede wszystkim chcą “normalnie” żyć. Praca, sport, aktywność fizyczna, rodzina i działalność społeczna - wszystkie te czynniki mają znaczenie dla lepszego samopoczucia dializowanych, przynoszą zadowolenie, poczucie pełni, przywracają ich do życia w społeczeństwie.

- “Najtrudniejsze zadanie do wykonania ma sam pacjent - to w 70 proc. od niego samego zależy, czy jego życie z dializą będzie trwało rok, dwa lata czy dużo, dużo dłużej” – podsumowuje profesor Lao.

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:29:58, 02-07-2023 Adam64plus

    Przy oczyszczaniu nerek bardzo skuteczne są zioła takie jak rozmaryn, czarny bez, ziele św. Damiana. Można je kupić osobno lub stosować Ginjal urit, w którego składzie można je znaleźć. Do tego polecam picie dużej ilości przegotowanej wody z cytryną i po dwóch tygodniach poczujemy różnicę. Poprawi się nie tylko praca nerek, ale również znikną obrzęki.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy