Strona głównaChorobyDieta a rak piersi - regularnie jedzone warzywa i owoce chronią przed chorobą

Dieta a rak piersi - regularnie jedzone warzywa i owoce chronią przed chorobą

Nowe badania przeprowadzone przez uczonych z Harvard T.H. Chan School of Public Health dowodzą, że regularne jedzenie produktów o wysokiej zawartości błonnika pomaga zmniejszyć ryzyko raka piersi.
Dieta a rak piersi - regularnie jedzone warzywa i owoce chronią przed chorobą [Fot. SENTELLO - Fotolia.com]
Dieta bogata w warzywa i owoce jest dobrym sposobem nie tylko na zachowanie odpowiedniej sylwetki, ale i profilaktykę wielu chorób, w tym agersywanej formy .

Serwowanie sobie co najmniej 5,5 porcji owoców i warzyw dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi o 11 procent w porównaniu do jedzenia 2,5 porcji, mówią uczeni z Harvard University.

Autorzy przeanalizowali też ochronny wpływ warzyw i owoców przed różnymi formami piersi i ustalili, że wyższe spożycie tych produktów było związane z niższym ryzykiem wystąpienia bardziej agresywnych nowotworów, w tym ER-ujemnych, HER2-dodatnich i guzów podobnych do podstawnych.

Jakkolwiek obejmująca dużą ilość owoców i warzyw wiąże się z wieloma innymi korzyściami zdrowotnymi, nasze wyniki mogą stanowić dodatkowy bodziec dla kobiet do zwiększania tych produktów w diecie, mówi prof. Heather Eliassen z Harvard Medical School i Harvard Chan School.

Jak podaje WHO, rak piersi jest najczęstszym rakiem wśród kobiet, co roku diagnozuje się go u 1,5 miliona kobiet. Ponad pół miliona pacjentek rocznie umiera z powodu tej formy nowotworu. Chociaż zachorowalność na raka piersi jest wyższa wśród kobiet w bardziej rozwiniętych regionach świata, wskaźniki zachorowań wzrastają niemal w każdej części globu.

Wyniki badań są dostępne w International Journal of Cancer.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy