Strona głównaChorobyDieta bogata w błonnik pomocna u pacjentów po radioterapii

Dieta bogata w błonnik pomocna u pacjentów po radioterapii

Dieta bogata w błonnik może znacznie zmniejszyć u pacjentów onkologicznych stan zapalny jelit wywołany radioterapią.
Dieta bogata w błonnik pomocna u pacjentów po radioterapii [fot.  Isabella Dornbrach from Pixabay]
Na uniwersytetach w Szwecji i Australii pokazano, że otręby owsiane w diecie mogą kompensować przewlekłe uszkodzenia przewodu pokarmowego wywołane radioterapią. Wyniki są sprzeczne z dotychczasowymi zaleceniami dietetycznymi dla osób chorych na raka.

- Pacjentom z rakiem często zaleca się stosowanie diety o ograniczonej zawartości . Wszystko dlatego, że uważa się, że dieta bogata w błonnik zaostrza i biegunkę -częste skutki uboczne radioterapii - mówi dr Andrea Stringer, współautorka badań.

- Rada ta jednak nie ma jednoznacznego poparcia w dowodach, ponieważ niewystarczająca ilość błonnika może być przeciwskuteczna i zaostrzać toksyczne efekty w żołądku i jelitach. Porównaliśmy skutki jedzenia bogatego w błonnik i bezbłonnikowego, stwierdzając, że to drugie jest w rzeczywistości gorsze u osób poddawanych - wyjaśnia dr Stringer.

- Dieta bez błonnika sprzyja powstawaniu zapalnych cytokin, które są obecne przez długi czas po napromieniowaniu, a to powoduje zwiększony stan zapalny układu pokarmowego. Odwrotnie, jadłospis obfitujący w błonnik zmniejsza ilość cytokin i osłabia stan zapalny wywołany promieniowaniem, zarówno w krótkim, jak i długim okresie - wskazuje dr Stringer.

Problemy jelitowe po radioterapii są problem dla wielu osób po terapiach antynowotworowych. - W Europie około milion osób, które przeżyły raka narządów miednicy, cierpi z powodu zaburzeń zdrowia jelit, w tym objawów żołądkowo-jelitowych wywołanych promieniowaniem - mówi dr Stringer.

- Jeżeli uda nam się powstrzymać stany zapalne wynikającym z radioterapii, po prostu dostosowując poziom błonnika pokarmowego, możemy długoterminowo poprawić zdrowie jelit wśród osób, które przeżyły nowotwór - wyjaśnia dr Stringer.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy