Strona głównaChorobyDieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2

Dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2

Ci, którzy jedzą więcej błonnika, cechują się niższym ryzykiem cukrzycy typu 2.
Dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 [© matka_Wariatka - Fotolia.com] Ludzie, którzy umieszczają dużo błonnika w diecie, mogą liczyć na obniżenie prawdopodobieństwa .

Uczeni z Imperial College London monitorowali zdrowie ponad 29 tysięcy Europejczyków przez średnio 11 lat.

Okazało się, że osoby z największą ilością błonnika w swojej diecie (więcej niż 26 gramów dziennie) były o 18 procent mniej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 niż badani o najniższym spożyciu (mniej niż 19 g dziennie). Takie wyniki uzyskano po uwzględnieniu innych czynników żywieniowych i stylu życia.

Ograniczeniem była tu jednak . Jeśli na podstawie poziomu BMI dana osoba uznana była za otyłą, korzyści z serwowania sobie produktów z dużą ilością błonnika, znikały. To sugeruje, że błonnik może pomóc utrzymać zdrową wagę, co z kolei obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, twierdzą naukowcy. Zaznaczają jednak, że odkryty związek nie musi mieć charakteru przyczynowo-skutkowego.

Gdy skoncentrowano się na konkretnych rodzajach błonnika, odkryto, że osoby, które spożywały największe ilości błonnika zbóż i warzyw, były odpowiednio o 19 procent i 16 procent mniej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 niż te, które jadły najniższe ilości błonnika tego typu.

Odpowiednie spożycie błonnika może pomóc kontrolować zarówno poziom cukru we krwi, jak i masę ciała. Błonnik zbożowy zaś jest tak dobrym wyborem, jak ten w owocach, warzywach i . Trzeba jednak pamiętać, by zwiększać błonnik w diecie stopniowo, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów ze strony przewodu pokarmowego.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Diabetologia.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy