Strona głównaChorobyDieta dla umysłu - zobacz, co jeść, by uniknąć choroby Alzheimera

Dieta dla umysłu - zobacz, co jeść, by uniknąć choroby Alzheimera

Chcesz uchronić się przed chorobą Alzheimera? Uważaj na to, co jesz, radzą uczeni.
Dieta dla umysłu - zobacz, co jeść, by uniknąć choroby Alzheimera [© Steve Lovegrove - Fotolia.com] Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na najpowszechniejszą z form demencji, trzeba zadbać o to, by codzienny jadłospis był bogaty w owoce, warzywa i chude mięso, a także zawierał nieco wina.

W trwającym dekadę badaniu wzięło udział około 1000 osób. Ci, którzy stosowali opisaną powyżej dietę, mieli o 53 procent zmniejszone ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera w porównaniu z ludźmi o innym jadłospisie. Nawet ci, którzy niezbyt dokładnie układają zalecane menu, odznaczają się niższym prawdopodobieństwem zachorowania.

dotyczy ponad 40 milionów ludzi na całym świecie, szacuje Alzheimer's Disease International. Lekarze sądzą, że jest spowodowana najprawdopodobniej przez połączenie czynników genetycznych, środowiskowych i stylu życia. Wcześniejsze badania wykazały, że choroba Alzheimera jest związana z , , wysokim poziomem cholesterolu, chorobami układu krążenia i .

Wskaźniki choroby Alzheimera są stosunkowo niskie w Japonii i we Włoszech, więc uczeni kontynuowali testy dotyczące związku pomiędzy dietą i utratą funkcji poznawczych u osób starszych. W 2013 roku naukowcy z Chin stwierdzili, że japońska i mogą oferować ochronę przed chorobą Alzheimera. Takie sposoby odżywiania się są bogate w owoce, warzywa, fasolę, ryby, natomiast zawierają niewielkie ilości czerwonego mięsa.

W niedawnych testach przeprowadzonych przez pracowników Rush University Medical Center w Chicago wzięło udział około 1000 osób w wieku 58-98 lat. Stan zdrowia uczestników monitorowano przez 10 lat.

Podkreślono znaczenie 15 składników, w tym 10 produktów jedzonych codziennie. Te dobroczynne objęły: zielone warzywa liściaste, inne warzywa, orzechy, jagody, fasolę, produkty pełnoziarniste, ryby, drób, i wino. Produkty, których należy unikać, to: czerwone wino, masło oraz utwardzana margaryna, ser, ciasta i słodycze oraz smażone jedzenie i jedzenie typu fast food.

Osoby ściśle respektujące zalecenia dietetyczne mogły liczyć na ponad 50 procent niższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Ci zaś, którzy nie stosowali się tak ściśle do wskazówek, mieli o 25 procent niższe prawdopodobieństwo zachorowania w porównaniu do ludzi odżywiających się wbrew wspomnianym zaleceniom.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Alzheimer's & Dementia.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:37:34, 26-03-2015 staruszka60

    Jak jest w końcu z tym winem - w jednym miejscu piszecie, że wino należy pić, a w następnym zdaniu, że należy wina unikać. I to czerwonego wina! Wszędzie zaś znajdujemy informacje o jego dobroczynnym oddziaływaniu. Czy mi ktoś odpowie na to pytanie: należy czy nie pić czerwone wino?
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy