Strona głównaChorobyDieta eliminacyjna pomaga zidentyfikować wyzwalacze migreny

Dieta eliminacyjna pomaga zidentyfikować wyzwalacze migreny

Siedemnaście procent populacji doświadcza migrenowych bólów w jakimś momencie w swojego życia. Te osłabiające bóle mogą trwać wiele dni i często towarzyszą im nudności oraz nadwrażliwość na światło i dźwięk. Około trzy razy częściej z powodu migren cierpią kobiety niż u mężczyźni. Na ogół tego rodzaju bóle głowy są określane jako jednostronne, jest tak jednak tylko w sześciu przypadkach na dziesięć.
Ważne jest, aby wiedzieć, co wywołuje migreny, ponieważ może to pomóc złagodzić częstotliwość i intensywność ataków.

Wyzwalacze są różne dla każdego, ale często mogą obejmować:

• Pogodę. Niektórzy mówią, że umieją przewidzieć zmianę pogody przez początek migrenowego bólu głowy. Zmiany ciśnienia atmosferycznego są potężnym wyzwalaczem dolegliwości dla niektórych pacjentów.

• Brak posiłku lub zmiany w sposobie jedzenia.

• Alkohol - najprawdopodobniej z powodu odwodnienia i obecności siarczynów w winie.

• Jedzenie niektórych produktów spożywczych. Tu zwykle wymienia się wszystko, co zawiera czekoladę lub konserwowane azotanami środki spożywcze.

• Cykl menstruacyjny. Około 50% pań cierpiących na migrenę wskazuje określony etap cyklu jako związany z nasileniem się częstotliwości migren.

Intensywne migreny mogą być osłabiające i wyłączają z wykonywania codziennych obowiązków. Wielu pacjentów po prostu rezygnuje z obserwacji swojego organizmu i godzi się z życiem z nieprzewidywalnymi bólami głowy. Niektórzy uważają, że jedyną możliwością jest tu stosowanie odpowiednich leków, choć te miewają skutki uboczne.

Jak można sobie pomóc

Dieta eliminacyjna może być potężnym narzędziem pomagającym rozpoznać ukryte wyzwalacze migreny. Wiadomo, że spożywanie czekolady, wina lub produktów z kofeiną powoduje atak choroby w ciągu kilku minut lub godzin od posiłku. Jednak diety eliminacyjne wykazały, że niektóre środki spożywcze jedzone regularnie mogą zwiększyć skłonność do migren, a nawet mieć wpływ na częstotliwość i nasilenie ataków.

Produkty pszenne i nabiał

Na czele listy są dwie duże grupy sprawców powszechne w naszej diecie. Odpowiadają za wrażliwość i ich regularne spożywanie może prowadzić do uwrażliwienia na inną żywność. W związku z tym dieta eliminacyjna może być całkiem prosta. Wszystkie produkty spożywcze zawierające wspomniane składniki są usuwane z naszego menu przez co najmniej cztery do sześciu tygodni.

Powszechnym jest, że pacjenci gorzej się czują w pierwszym tygodniu stosowania diety i doświadczają intensywniejszych bólów głowy. Jest to normalne w procesie detoksykacji, jednak po pierwszej fazie, powinna nastąpić poprawa. Migreny mogą nadal występować w drugim tygodniu, ale ataki powinny być mniej intensywne i organizm łatwiej reaguje wówczas na leki.


Po detoksykacji można potwierdzić podejrzenie co do określonego wyzwalacza migreny poprzez spożywanie żywności zawierającej wyeliminowany składnik na śniadanie, lunch i kolację oraz obserwację wszelkich reakcji. Mogą one obejmować uczucie zmęczenia, przymglenie świadomości, senność i bóle głowy nie przypominające typowej migreny. Po okresie eliminacji wspomniane objawy pojawiają się często zaraz po spożyciu określonej żywności lub w ciągu pierwszych 24 godzin.

Dieta eliminacyjna jest cennym narzędziem. Jednak nie wszystkie wyzwalacze są tak łatwe do zidentyfikowania Nietolerancję pokarmową można sprawdzić się za pomocą testu immunologicznego, opartego na badaniu IgG (immunoglobuliny G). Pobierana jest wówczas krew pacjenta i poddawana działaniu różnych odczynników. To umożliwia porównanie wybarwienia na skali wzorników z wynikami testów danej osoby i prowadzi do wiedzy na temat nietolerowanych produktów.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy