Strona głównaChorobyDieta o zwiększonej ilości ketonów chroni przed Alzheimerem

Dieta o zwiększonej ilości ketonów chroni przed Alzheimerem

Dieta uzupełniona ketonami może chronić neurony przed śmiercią w rozwoju choroby Alzheimera.
Dieta o zwiększonej ilości ketonów chroni przed Alzheimerem [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
We wczesnym stadium rozwoju mózg staje się nadmiernie aktywny, prawdopodobnie w wyniku utraty interneuronów, które powstrzymują inne neurony przed nadmierną sygnalizacją. Ponieważ interneurony potrzebują więcej energii niż inne komórki nerwowe, mogą być bardziej podatne na śmierć, jeśli napotkają beta amyloid, czyli białko charakterystyczne dla choroby Alzheimera. Jak ustalono, beta amyloid uszkadza mitochondria oddziałując na białko SIRT3, które chroni neurony.

Genetycznie zmodyfikowane myszy z niskim poziomem SIRT3 znacznie częściej umierały, doświadczały bardziej gwałtownych ataków choroby i zwiększonej śmierci interneuronów w porównaniu do innych gryzoni z chorobą Alzheimera. Jednakże zwierzęta o obniżonym poziomie SIRT3 doznawały mniejszej ilości napadów i były mniej narażone na śmierć, jeśli podawano im dietę bogatą w ketony. Takie jedzenie zwiększało również poziomy SIRT3 u myszy.

Jak uważają eksperci, zwiększenie poziomu SIRT3 poprzez dodanie ketonów do diety może być sposobem na ochronę interneuronów oraz opóźnienie rozwoju choroby Alzheimera.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie na demencję, której najpopularniejszą formą jest choroba Alzheimera, choruje 55 milionów ludzi. Ze względu na wielu społeczeństw, szacuje się, że co roku kilka milionów ludzi będzie zapadało na .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy