Strona głównaChorobyDlaczego choroba zwyrodnieniowa stawów grozi przedwczesną śmiercią

Dlaczego choroba zwyrodnieniowa stawów grozi przedwczesną śmiercią

Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów cechują się wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci, czynnikiem tego jest brak aktywności, w tym unikanie chodzenia.
Dlaczego choroba zwyrodnieniowa stawów grozi przedwczesną śmiercią [fot. Sabine van Erp z Pixabay]
Jak wynika z nowych badań, osoby cierpiące na (osteoartrozę) umierają wcześniej niż inni. Według uczonych, wpływ na to może mieć brak regularnego .

Osteoartroza dotyczy głównie stawów bioder, dłoni i kolan. Choroba rozwija się, kiedy chrząstka między stawami kostnymi przestaje spełniać swoje funkcje, co dalej oddziałuje na kości. W efekcie pacjent odczuwa ból, sztywność i obrzęk w dotkniętych chorobą stawach, a to utrudnia poruszanie się. Ponieważ nie istnieje skuteczny lek na osteoartrozę, podejmowane działania mają na celu łagodzenie objawów.

Już wcześniejsze badania wykazywały, że osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów umierają wcześniej niż ludzie wolni od tej dolegliwości, nie było jednak jasne, dlaczego tak się dzieje.

W nowych, trwających dekadę badaniach wzięło udział ponad 10 tysięcy ludzi z osteoartrozą w wieku powyżej 50 lat. Jak ustalono, osoby zmagające się z tą chorobą miały o 11 proc. wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci niż ludzie wolni od tej dolegliwości.
Biorąc pod uwagę wcześniejsze badania, uczeni przeanalizowali trzy czynniki, które mogą oddziaływać na wzrost ryzyka śmierci: chodzenie, obecność i oraz oraz zaburzenia snu. Okazało się, że najsilniejszy związek pomiędzy osteoartrozą i przedwczesną śmiercią dotyczył osób, które nie chodziły zbyt często. Pozostałe czynniki nie miały istotnego znaczenia dla wysokości zagrożenia przedwczesnym zgonem.

Autorzy wskazują, że ich ustalenia mogą być przydatne w leczeniu pacjentów z osteartrozą - wsparcie w utrzymaniu większej mobilności i zachęcanie do niej powinno być elementem terapii. Regularne, choćby krótkie chodzenie, pomaga pacjentom uchronić się przed współistniejącymi chorobami, w tym przed depresją i , mówią autorzy badań.
Wyniki badań zostały przedstawione w magazynie RMD.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 11:37:52, 30-09-2020 Adam64plus

    Jestem osobą aktywną i ból stawów pojawiał się coraz częściej. Lekarz przepisał mi naturalny preparat Reumpapai i to był strzał w 10. Ból szybko zniknął, a teraz stosuję go profilaktycznie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy