Strona głównaChorobyDlaczego nadwaga sama w sobie jest groźna dla zdrowia

Dlaczego nadwaga sama w sobie jest groźna dla zdrowia

Nadmiar tkanki tłuszczowej skutkuje takimi zmianami w organizmie, ktore prowadzą do zwiększenia ciśnienia krwi, nadmiaru cholesterolu i innych zjawisk, które z kolei oznaczają wyższe ryzyko poważnych chorób. Okazuje się jednak, że nadwaga sama w sobie, bez tych dodatkowych czynników ma związek z problemami zdrowotnymi.
Dlaczego nadwaga sama w sobie jest groźna dla zdrowia [Fot. izida1991 - Fotolia.com]
Zbyt sama w sobie jest szkodliwa, ostrzegają lekarze z Cleveland Clinic w Ohio. Okazuje się, że nawet jeśli nie wiąże się z , brakiem aktwności fizycznej, czy zbyt dużą ilością , i tak zwiększa ryzyko cukrzycy oraz .

Kiedy przeanalizowano dane niemal miliona osób, ustalono, że każde zwiększenie o pięć punktów wskaźnika masy ciała (body mass index, BMI) oznacza wzrost o 67 proc. ryzyka cukrzycy oraz o 20 proc. . Takie zwiększenie zagrożenia chorobami było niezależne od ewentualnego współwystępowania innych czynników wymienionych chorób.

Według autorów, wyniki świadczą o tym, że nie można mówić o zdrowym stanie nadwagi i . Medycy wzięli pod uwagę niemal 100 wariantów genetycznych, które wpływały na rozwój nadmiaru tkanki tłuszczowej, a jej obecność z kolei zwiększała prawdopodobieństwo problemów z układem sercowo-naczyniowym.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia nadwaga dotyczy 1,9 mld ludzi na całym świecie, a 600 milionów spośród nich jest otyłych. Oznacza to, że 39 proc. globalnej populacji cechuje się nadmierną wagą. Co istotne, okazuje się, że po raz pierwszy w historii świata nadmierna waga wiąże się z wyższym wskaźnikiem śmierci niż .

O badaniach napisano w JAMA Network Open.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X