Strona głównaChorobyDlaczego niektórzy są bardziej narażeni na dnę moczanową

Dlaczego niektórzy są bardziej narażeni na dnę moczanową

Na Uniwersytetu Otago ustalili, jaki wariant genetyczny sprawia, że niektórzy ludzie są narażeni na dnę moczanową, bolesną i wyniszczającą chorobę artretyczną.
Dlaczego niektórzy są bardziej narażeni na dnę moczanową [fot. cnick from Pixabay]
jest wywoływana utrzymującym się nadmiernym poziomem moczanów we krwi, co powoduje silny ból stawów i obrzęk, szczególnie palców u nóg, kolan, łokci, nadgarstków i palców u rąk. Chorobę leczy się za pomocą leków obniżających poziom moczanów, a nieleczona może wywoływać poważne uszkodzenie i nerek oraz znaczne osłabienie .

Jak wyjaśniają medycy, gen PDZK1 pomaga wydalać mocz przez nerki oraz i w ten sposób kontroluje ilość moczanów w surowicy, które, gdy jest ich zbyt dużo, tworzą kryształy powodujące dnę moczanową. Uczeni odkryli wariant genetyczny, który modyfikuje ilości wytwarzanego PDZK1, który oddziałuje zarówno na jelita, jak i nerki. Udało się zatem zidentyfikować nowy szlak molekularny dny moczanowej, co wskazuje, dlaczego ryzyko choroby u pacjentów z tym konkretnym wariantem genetycznym jest wyższe.

Ludzki genom zawiera dziesiątki regionów z sygnałami, które zwiększają poziom moczanów w surowicy i ryzyko dny moczanowej oraz oddziałują na czynności nerek. Jeśli uda się na nie wpłynąć, będzie można zmniejszyć zagrożenie dną moczanową i , zapewniają badacze.

Jak oszacowano, na całym świecie na dnę choruje ponad 41 milionów ludzi. Dna występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, wraz z wiekiem i w określonych grupach etnicznych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy