Strona głównaChorobyDlaczego samotność sprzyja chorobom

Dlaczego samotność sprzyja chorobom

Izolacja społeczna jest powiązana z różnymi problemami zdrowotnymi, a także krótszym życiem. Dlaczego tak się dzieje?
Dlaczego samotność sprzyja chorobom
Uczeni z Perelman School of Medicine na Uniwersytecie Pensylwanii podają możliwe wyjaśnienie związku między i wyższym zagrożeniem chorobami oraz przedwczesną śmiercią. Zaobserwowano, że u muszki owocowej Drosophila melanogaster izolacja społeczna prowadzi do skrócenia snu, co z kolei wiąże się ze stresem komórkowym i aktywacją mechanizmu obronnego o nazwie „odpowiedź na niepoprawnie zwinięte białka" (the unfolded protein response, UPR). UPR występuje praktycznie u wszystkich gatunków zwierząt. Jej krótkotrwała aktywacja pomaga chronić komórki przed stresem, jako jednak przewlekła może uszkadzać komórki. Przedłużająca się UPR może przyspieszyć proces starzenia się oraz rozwój chorób związanych z wiekiem, takich jak i cukrzyca.

Badacze wykazali również, że izolacja społeczna jest coraz większym problemem w krajach rozwiniętych. Przykładowo, w USA około połowa osób w wieku powyżej 85 lat mieszka samotnie, a często osoby te cechuje zmniejszona mobilność lub zdolność do prowadzenia pojazdów, więc mają ograniczone możliwości kontaktów z innymi.
Wielu starszych ludzi mieszka samotnie, dlatego sadzimy, że stres związany ze starzeniem się i powoduje dodatkowe zaburzenia na poziomie komórkowym i molekularnym - mówi prof. Nirinjini Naidoo, współautor badań. - Jeśli występuje związane z wiekiem zakłócenie reakcji UPR połączone z zaburzeniami snu, a do tego dochodzi jeszcze izolacja społeczna, może to być bardzo niezdrowa mieszanka - wyjaśnia Naidoo.
Reakcja UPR ma chronić przed komórkowymi zaburzeniami. Kiedy jednak nie działa skutecznie, aby przywrócić prawidłowe warunki fałdowania białek i pozostaje aktywna, może wywołać szkodliwe stany zapalne, tłumić zdrową aktywność komórkową i w konsekwencji spowodować śmierć komórki. Co więcej, nieefektywna, przewlekła reakcja UPR częściej ma miejsce w starszym wieku.

Dlaczego izolacja społeczna wyzwala UPR? Jak pokazały wcześniejsze testy, wywołują tę reakcję u wielu gatunków zwierząt, a wiadomo też, że odizolowanie powoduje problemy ze snem. Już samo starzenie się wydaje się sprawiać, że UPR jest bardziej wadliwa, a jeśli dochodzą do tego kłopoty z wypoczynkiem, cały proces ulega nasileniu, uważają eksperci.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy