Strona głównaChorobyDługa jazda na rowerze a rak prostaty

Długa jazda na rowerze a rak prostaty

Jazda na rowerze to jedna z najpowszechniej uprawianych dyscyplin i wiąże się z wieloma korzyściami prozdrowotnymi. Jednakże nowe badania wskazują na możliwy związek między tym sportem a rozwojem raka prostaty u starszych mężczyzn.
Długa jazda na rowerze a rak prostaty [© carloscastilla - Fotolia.com] Z badań uczonych z University College wynika, że nie odkryto żadnej relacji między jazdą na rowerze i czy bezpłodnością. Palenie papierosów, , , brak aktywności i starzenie się w większym stopniu mają wpływ na takie problemy. Nie mniej jednak, odkryto zwiększenie ryzyka raka prostaty u mężczyzn powyżej 50 roku życia, którzy dużo , szczególnie ci, którzy jeździli ponad 8,5 godzin tygodniowo.

Przeanalizowano dane ponad 5 tysięcy cyklistów, z których 2 tysiące miało ponad 50 lat. Ogólnie rzecz ujmując, u mniej niż 1 procenta mężczyzn zdiagnozowano . Jednakże choroba dotyczyła prawie 3,5 procent mężczyzn powyżej 50 roku życia, którzy jeździli więcej niż 8,5 godzin tygodniowo. Co ważne, krótsza jazda, tj. 3,45 godzin, wiązała się z mniejszym odsetkiem zachorowań (około 0,6 proc.).

Skąd odnotowana zależność? Być może jest to związane z wielokrotnym ocieraniem, naciskiem na gruczoł krokowy, który leży zaledwie kilka centymetrów od powierzchni skóry. To może skutkować dyskomfortem lub drętwieniem oraz ewentualnym rozwojem poważniejszych problemów.

Jak zaznaczają uczeni, ich badania nie powinny zniechęcać do jazdy na rowerze, bo taka aktywność chroni przed wieloma problemami zdrowotnymi. Wykazano, że takie ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju , i . Co więcej, pomaga kontrolować wagę i poprawia ogólne samopoczucie.

Co więcej, uczeni wskazują też, że badanie to jest relatywnie małe i dlatego nie może być uznane za rozstrzygające.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy