Strona głównaChorobyDługie siedzenie może powodować raka

Długie siedzenie może powodować raka

Przesiadywanie na kanapie grozi różnymi dolegliwościami. Do listy już znanych problemów zdrowotnych dołączają nowotwory - zbyt długie pozostawanie w pozycji siedzącej może skutkować wyższym ryzykiem raka okrężnicy i endometrium
Długie siedzenie może powodować raka [© Africa Studio - Fotolia.com] Wcześniejsze badania wykazały, że spędzanie zbyt długich godzin w pozycji siedzącej sprzyja m. in. , zakrzepom, , wyższemu stężeniu cukru we krwi, etc. Wreszcie, taki styl życia oddziałuje na kiepskie funkcjonowanie fizyczne, a nawet wiąże się z .

Nowe badanie sugeruje, że ludzie, którzy spędzają większość swojego dnia siedząc - bez względu czy to za kierownicą, przed telewizorem, czy też w pracy przy komputerze - wydają się mieć wyższe ryzyko niektórych rodzajów nowotworów.

W ramach analiz uczeni przeanalizowali 43 badania, w których wzięło udział niemal 70 tysięcy ludzi i sprawdzano w nich związek pomiędzy siedzącym trybem życia a różnymi formami raka.

Długie siedzenie wydaje się nie być związane z każdym rodzajem raka. Naukowcy nie znaleźli związku między wielogodzinną pozycją siedzącą a i, jajnika, jąder, , żołądka, przełyku, czy nerek. Niemniej jednak odnaleziono związek między licznością godzin spędzonych w pozycji siedzącej i zwiększonym ryzykiem oraz trzonu macicy.

Ludzie, którzy spędzali najwięcej czasu w pozycji siedzącej w ciągu dnia, cechowali 24-procentowym wzrostem ryzyka zachorowania na raka jelita grubego w porównaniu do tych, najkrócej pozostawali w takiej pozycji. Kiedy naukowcy przyjrzeli się tylko czasowi spędzonemu przed telewizorem, prawdopodobieństwo nowotworu wzrosło jeszcze bardziej. Ci, którzy najwięcej godzin wpatrywali się w monitor, odznaczali się 54-procentowym wzrostem ryzyka zachorowania na raka jelita grubego w porównaniu do osób, które najrzadziej oglądały tv.

Jeśli chodzi o zagrożenie , było o 32 procent wyższe u kobiet, które spędzały najwięcej czasu w pozycji siedzącej, w porównaniu pań, które siedziały najkrócej. Prawdopodobieństwo zachorowania było o 66 procent zwiększone dla kobiet najdłużej oglądających telewizję w porównaniu z uczestniczkami najrzadziej włączającymi telewizję.

Wyniki badań opublikowano w magazynie National Cancer Institute.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:33:16, 24-06-2014 Zbyszek_krk

    Takie siedzenie grozi też zaparciami, a to nic przyjemnego. Wiem, bo mnie dopadły. Były bardzo dokuczliwe. Musiałem pić różne nie najsmaczniejsze ziółka .Efekt był marny więc pozostało mi jedynie sięgnięcie po czopki. Nie jest to przyjemne w aplikacji ale daje ulgę. Ponieważ nie chciałem piorunującego efektu wybrałem bardzo delikatne ale działające już po 15 min czopki eva/qu.
    ... zobacz więcej
  • 22:51:25, 29-07-2014 Brunek_L

    Ja jestem pod stałą opieką lekarską, na szczęście to, że dużo siedzę nie powoduje póki co groźnych chorób, ale zaparcia też mnie dopadły. Czopki załatwiły sprawę, teraz sporadycznie używam,ale zawsze czas działania jest taki sam. 15 minut i ulga.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy