Strona głównaChorobyDługość snu szczególnie istotna dla osób z nadciśnieniem i cukrzycą

Długość snu szczególnie istotna dla osób z nadciśnieniem i cukrzycą

W przypadku osób cierpiących na nadciśnienie lub cukrzycę długość snu jest szczególnie istotny wskaźnikiem zagrożenia zdrowia i życia.
Długość snu szczególnie istotna dla osób z nadciśnieniem i cukrzycą [fot. Pexels z Pixabay]
Kiedy pracownicy Pennsylvania State College of Medicine przeanalizowali dane ponad 1600 osób, doszli do wniosku wprzypadku ludzi z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą typu 2 są bardziej narażone na śmierć z powodu lub , jeżeli śpią krócej niż 6 godzin na dobę.

Autorzy podzielili uczestników na dwie grupy, biorąc pod uwagę poziom ryzyka kardiometabolicznego. Do jednej z nich zaliczono osoby z lub , tymczasem do drugiej należeli ci, którzy doświadczyli choroby serca lub udaru mózgu.

Kiedy przejrzano przez dłuższy czas zbierane dane dotyczące uczestników, wśród osób z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą ryzyko zgonu z powodu choroby serca lub udaru mózgu było dwukrotnie wyższe w przypadku ludzi sypiających krócej niż 6 godzin na dobę w porównaniu z pozostałymi. Ustalono też, że osoby po udarze lub zmagający się z chorobą serca miały trzy razy wyższe prawdopodobieństwo zgonu, gdy sypiały po 6 godzin, niż gdy sypiały dłużej.

Według autorów, uzyskane wyniki potwierdzają wcześniejsze ustalenia, zgodnie z którymi długość i jakość istotnie oddziałuje na zdrowie, w tym stan układu sercowo-naczyniowego. Badanie sugeruje, że dobry sen może być ochronny dla niektórych pacjentów zmagających się ze wspomnianymi dolegliwościami. Zdaniem autorów, konieczne są dalsze badania dla sprawdzenia, czy poprawa i wydłużenie snu poprzez określone terapie medyczne lub behawioralne może zmniejszyć ryzyko .

Na temat badań napisano w Journal of the American Heart Association. Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy