Strona głównaChorobyDługotrwały kaszel: najpowszechniejszy objaw raka płuc

Długotrwały kaszel: najpowszechniejszy objaw raka płuc

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że objawy raka płuc mogą dotyczyć także ich, a wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla skutecznej walki z nowotworem.
Długotrwały kaszel: najpowszechniejszy objaw raka płuc We wczesnej fazie rozwoju raka płuc nierzadko doświadcza się długotrwałego kaszlu trwającego dłużej niż trzy tygodnie.

Większość chorych na raka płuc ma ponad 55 lat. W Polsce na chorobę zapada rocznie trzydzieści kilka tysięcy osób. Podobnie jak w przypadku wielu nowotworów, jeśli zostanie wykryty dostatecznie wcześnie, leczenie może pomóc znacznie przedłużyć życie. Ludzie, u których choroba jest zdiagnozowana w późniejszym etapie, mają niewielkie prawdopodobieństwo przeżycia pięć lat po wykryciu raka.

Wcześniejsze rozpoznanie raka płuca w połączeniu z najlepszymi zabiegami może pomóc uratować życie około 1300 osób rocznie, mówią uczeni z angielskiego National Cancer Institute. Więcej niż połowa osób chorych zaczyna terapię w tak późnym etapie raka, że jest za późno na leczenie przyczynowe. Tylko w przypadku gdy guz nie rozprzestrzenił się poza klatkę piersiową, operacja jest wykonalna. Dlatego uczeni apelują, by wiedza na temat symptomów raka stała się bardziej powszechna.

Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród ponad 1000 osób w wieku ponad 55 lat na temat znajomości różnych objawów raka płuc. Tylko jeden ankietowany na 10 wiedział, że kaszel trwający ponad trzy tygodnie może być wczesnym objawem raka płuca. Kiedy naukowcy porównali dane z poprzedniego badania przeprowadzonego przez Cancer Research UK, odkryli, że ludzie byli bardziej świadomi tego, na co należy zwracać uwagę, jeśli chodzi o inne nowotwory. Większość respondentów wiedziała do zgrubienie w piersi może być oznaką , 31% wiedziało, że krwawienie z odbytnicy może wskazywać na raka i 25% wiedziało, że zmiany znamion i pieprzyków mogą wskazywać na .

Poza kaszlem trwającym ponad trzy tygodnie, inne objawy raka płuc obejmują: kaszel krwią, nasilenie duszności, utrata masy ciała, zmęczenie, jak również przewlekły ból w klatce piersiowej.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 01:31:05, 13-05-2012 ~gość: 91.53.55.xxx

    Wiemy wszyscy co nam oferuje lekarz w Polsce,chemioterapie,radioterapie
    i leczenie operacyjne.A potem zostaje chory na raka "odpisany" do piachu.
    Teraz nawet braknie lkow onkologicznych,chorzy zdeprymowani,rodzina
    nie wie co robic dalej.Dlatego podaje dla wszystkich odpisanych nazwisko
    lekarza polskiego z Niemiec.Poinformowali mnie o nim moi znajomi z Niemiec.Wobec tego,podaje dalej,kliknijcie;dr.Gordon Teodor,komentarze",
    i jeszcze strone www.schmerzenzentrum.de.
    Tam jest wszystko co dotyczy tego lekarza,jego terapii i wyniku tych terapii.
    Wszystkie nowotwory to PLAGA wieku 21,jest to prawdziwy problem,nawet
    dzieci maja raka,a jak stale masz kaszel,to napewno jest to RAK PLUCA i
    trzeba porady lekarza,a potem potrzeba dobrej terapii,niestety u nas nie ma
    wyboru,ani lekarza,ani terapii,a ostatnio nawet mamy problemy z lekami
    onkologicznymi,poprostu brak i terapia niejednokrotnie jest przerwana.
    No i co taki pacjent ma dalej robic???
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy