Strona głównaChorobyDna moczanowa powoduje zaburzenia erekcji

Dna moczanowa powoduje zaburzenia erekcji

Ból dużego palca stopy może wskazywać na przyszłe problemy z erekcją. Okazuje się, że dna moczanowa może mieć związek z problemami w sferze seksualnej.
Dna moczanowa powoduje zaburzenia erekcji [© toeytoey - Fotolia.com] Uczeni z Keele University w Wielkiej Brytanii przeprowadzili 10-letnie badania z udziałem 48 tysięcy mężczyzn. Część uczestników cierpiała na , chorobę, która często objawia się bólem w dużym palcu u nogi. Okazało się, że mężczyźni cierpiący na dnę moczanową o 31 proc. częściej zgłaszali (Erectile dysfunction, ED) niż panowie wolni od tej choroby.

Odkryto też, że problemy z erekcją mogą się nasilać jeszcze zanim pojawi się ból stawów. 63 proc. mężczyzn cierpiących na dnę zgłaszało ED na średnio rok przed diagnozą dny. Zaś w ciągu dwóch lat od rozpoznania dny prawdopodobieństwo doświadczenia zaburzeń erekcji było o 77 proc. wyższe w porównaniu do zdrowych mężczyzn.

Dna moczanowa może wywoływać silny , ponieważ choroba sprawia, że organizmie gromadzi się zbyt dużo kwasu moczowego (hiperurykemia), który w postaci kryształów moczanu umiejscawia się w określonych stawach, często tych śródstopno-paliczkowych dużego palca u nogi. Ból jest zwykle bardzo silny i może np. powodować wybudzanie się w nocy. Zaatakowane chorobą stawy zaś mogą być zaczerwienione i opuchnięte.

Związek pomiędzy dną i ED pozostał w mocy także po uwzględnieniu innych czynników mogących mieć wpływ na problemy z potencją, takie jak: palenie papierosów, wyższy wskaźnik masy ciała () i poziom spożycia .

Badacze nie są pewni, dlaczego dna często oznacza kłopoty z erekcją. Być może gromadzenie się nadmiaru kwasu moczowego we krwi może mieć wpływ na naczynia krwionośne, prowadząc do odkładania się w naczyniach złogów, które mogą utrudnić przepływ krwi, co jest niezbędne uzyskania i utrzymania erekcji.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy