Strona głównaChorobyDo kochania potrzebne zdrowe serce

Do kochania potrzebne zdrowe serce

Są ludzie, którzy o sercach myślą nie tylko w Walentynki, ale przez cały rok. 6 litrów, 70 uderzeń na minutę oraz kształt zaciśniętej pięści – to idealne serce dla pracowników Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi z Zabrza. Ten zespół od lat zmienia oblicze kardiochirurgii, ale przyznaje, że najlepszym lekarstwem dla serca jest miłość.
Do kochania potrzebne zdrowe serce [© Robert Kneschke - Fotolia.com] - Dbamy o to by serca biły szybciej, by były zdrowsze, by mogły kochać, także podczas – mówi Ewa Krzak z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.

Dlaczego serce stało się symbolem ? Pracownicy Fundacji nie mają wątpliwości.

- Czy pamiętacie, co działo się z waszym sercem w chwili spotkania z ukochaną osobą? Myślę, że to uczucie nie zostawia wątpliwości i wyjaśnia, dlaczego mówi się, że ,,kochamy’’ sercem – uważa dr Aleksandra Niemiec, która jest głównym specjalistą Pracowni Bioinżynierii Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.

Nie tylko współcześni przypisują sercu tak wielkie znaczenie. Według wierzeń starożytnych Egipcjan podczas sądu zmarłego jego serce kładziono na wadze. W ten sposób sprawdzano, czy przeważy piórko bogini Maat, która symbolizowała prawdę. Z kolei starożytni filozofowie m.in. Arystoteles, uważali że serce jest siedzibą myśli. W Księdze Przysłów czytamy: ,,czujniej niż wszystkiego innego strzeż swego serca, bo z niego tryska źródło życia!".

- Można powiedzieć, że jest pośrednikiem między duchem i umysłem. To czego nie może pojąć nasz mózg, może poczuć nasze serce. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z medycyną, ale czasem po prostu ,,czujemy” sercem – mówi Jevgienii Altyntsev, który pracuje nad opracowaniem konstrukcji wszczepialnej, odśrodkowej wirowej protezy serca dla dorosłych.

6 litrów i 70 uderzeń na minutę

Większość z nas na hasło ,,serce’’ widzi jego czerwony symbol składający się z dwóch symetrycznych części. Tak naprawdę nie wiemy do końca skąd wziął się ten kształt, chociaż przypuszczeń jest kilka. Wielu widzi w symbolu serca piękne kobiece kształty. Jedna z hipotez głosi, że symboliczne serce przypomina kształtem krowie serce, które zdecydowanie częściej było oglądane przez ludzi w dawnych wiekach od ludzkiego. Inne przypuszczenie wskazuje na to, że skrzydła i grzbiet gołębia także tworzą serce – jeden z symboli Afrodyty, greckiej bogini miłości.

Dla naukowców serce rzadko przybiera symboliczny kształt powszechnie stosowany w kulturze masowej – szczególnie w okresie walentynkowym.

- Widzę serce przede wszystkim jako najważniejszy mięsień tłoczący krew. Kształtem przypomina zaciśniętą pięść właściciela. Podobnie jak pięść musi być mocne, żeby podołać wysiłkowi – obrazuje biolog Michał Ligocki, który odpowiada w Banku Tkanek m.in. za opracowanie tkanek sercowo-naczyniowych i mięśniowo-szkieletowych.

Idealne serce dla lekarza to także nie to, które zdobi kartki walentynkowe.

- Średni przepływ krwi - 6 litrów na minutę i 70 uderzeń. Tak wygląda dla mnie ideał. Takie serce może w pełni cieszyć się życiem, a więc także kochać – podkreśla mgr inż. Maciej Darłak, prowadzący badania konstrukcyjne związane z rozwojem mechanicznych systemów wspomagania serca dla dzieci i dorosłych.

- Idealne serce to przede wszystkim serce kochające – dodaje Jevgienii Altyntsev.

Szczęście w miłości = zdrowe serce

Zakochanie to jedno z najlepszych lekarstw dla serca. Mówią o tym nawet lekarze. W chwilach miłosnych uniesień nasze serce zwiększa liczbę uderzeń serca aż do 135 na minutę (norma to 75/80). Wzrasta ciśnienie krwi i poprawia się ukrwienie wszystkich narządów wewnętrznych.

- Gdy nie ma miłości serce ,,boli”, dosłownie i w przenośni. Jeżeli kocha, to pewnie istnieje większa szansa, że będzie zdrowe – podkreśla Maciej Darłak.

Nasuwa się pytanie: czym w tej sytuacji karmić serce w pierwszej kolejności?

- Powiem krótko, bo to tylko dwa składniki, które dają zdrowie i szczęście: ruch i miłość – odpowiada krótko Kamil Rohr, który projektuje innowacyjne narzędzia chirurgiczne, roboty medyczne i systemy treningowe chirurgii laparoskopowej.

Warto jednak dorzucić do tego kilka innych wartościowych pożywek.

- Polecałabym bogatą w witaminy, mikroelementy i kwasy omega. Dobrym pokarmem dla serca są także nasze zainteresowania i pasje. Idealnym dodatkiem byłoby pozytywne nastawienie do pracy. Nie dyskredytowałabym także miłości platonicznych, takich jak miłość do pracy, muzyki, literatury, zwierząt itd. – wymienia Aleksandra Niemiec – Cyganek. - Każda w odpowiedniej dawce na pewno nie zaszkodzi. Serce, które kocha na pewno jest zdrowsze. Tylko źle pojęta miłość może zaszkodzić naszemu sercu.

Badania potwierdzają, że mając drugą połówkę lepiej radzimy sobie ze , dlatego że mamy wsparcie bliskiej osoby. Przytulanie się i trzymanie za ręce wyzwala oksytocynę, która redukuje poziom hormonów stresu w ciele, obniża ciśnienie krwi, poprawia nastrój i zwiększa odporność na ból, jak wykazują badania z University of North Carolina w Chapel Hill. Z kolei nieszczęśliwy związek i rozwód może przyczynić się do rozwoju chorób serca, cukrzycy i nowotworów.

W miłość i badania trzeba inwestować

W miłość trzeba inwestować czas i uczucia. Tak samo Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii potrzebuje środków na unowocześnianie polskiej kardiochirurgii. Prowadzi liczne badania nad innowacyjnymi metodami leczenia serca. Jednym z projektów jest praca nad zastawkami serca.

- Od 10 lat serce, a konkretnie zastawki serca, stanowią przedmiot naszych badań i mojej pracy. W Pracowni Bioinżynierii wykorzystujemy najnowsze technologie w celu stworzenia zastawki, złożonej ze stelażu pochodzenia ludzkiego lub świńskiego, pokrytego komórkami biorcy. Taka zastawka miałaby potencjał do wzrostu, regeneracji i remodelingu, czyli innymi słowy z czasem byłaby jak nasza własna – opisuje jeden z wyjątkowych projektów Aleksandra Niemiec – Cyganek.

Podobnie jak miłość potrzebuje naszych emocjonalnych inwestycji, tak samo Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii potrzebuje wsparcia dla pracy nad kolejnymi projektami. Można ją wspomóc m.in. poprzez przekazania 1 proc. podatku.

- Walentynki to idealna okazja do rozmowy o sprawach sercowych i uświadamiania Polakom, że do kochania potrzebne jest zdrowe serce – dodaje Ewa Krzak.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy