Strona głównaChorobyDobra dieta opóźnia rozwój choroby Parkinsona

Dobra dieta opóźnia rozwój choroby Parkinsona

Istnieje silny związek pomiędzy przestrzeganiem tzw. diety MIND oraz diety śródziemnomorskiej a późniejszym rozwojem choroby Parkinsona.
Dobra dieta opóźnia rozwój choroby Parkinsona [fot. DanaTentis from Pixabay]
Jakkolwiek wiadomo było, że dieta MIND oddziałuje neuroprotekcyjnie w związku z takimi chorobami, jak choroba Alzheimera i demencja, teraz pokazano, że istnieje także związek między takim sposobem odżywiania się a zdrowiem mózgu w .
łączy w sobie cechy dwóch bardzo popularnych sposobów odżywiania się: i przeciwdziałającego (Dietary Approaches to Stop Hypertension, DASH).

Badanie pokazuje, że osoby z chorobą Parkinsona zachorowały w znacznie późniejszym wieku, jeśli ich sposoby odżywiania się były zgodne z zasadami diety śródziemnomorskiej. Różnica była znacząca, bo chodzi o 17 lat starszy wiek u kobiet i o 8 lat starszy u mężczyzn - mówi dr Silke Appel-Cresswell z Univeristy of British Columbia. - Brakuje leków zapobiegających lub opóźniających chorobę Parkinsona, ale jesteśmy optymistami, ponieważ nowe badania wskazują, że odżywianie może opóźnić wystąpienie choroby - dodaje dr Appel-Cresswell.

Medycy ocenili jadłospisy pacjentów, biorąc pod uwagę, czy menu cechowało się mniejszą ilością mięsa i większymi porcjami warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i zdrowych tłuszczów. Pod uwagę wzięto również wiek rozwoju choroby Parkinsona. Odkryto, że ścisłe przestrzeganie wspomnianych diet zbiegło się z późniejszym początkiem Parkinsona i to u kobiet aż do 17,4 lat późniejszym, a u mężczyzn do 8,4 lat.

Dieta MIND miała większy wpływ na zdrowie kobiet, a ta śródziemnomorska była bardziej skuteczna u mężczyzn, choć różnice w efektywności obydwu jadłospisów były niewielkie.

Skąd jednak efekt ochronny diet? Nie ma pewności, ale lekarze uważają, że najprawdopodobniej istnieje związek pomiędzy jelitami a mózgiem w przypadku tej choroby. Trzeba sprawdzić, jakie dokładniej jest oddziaływanie na mózg, uważają autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy