Strona głównaChorobyDogoterapia - nie tylko dla dzieci

Dogoterapia - nie tylko dla dzieci

Powszechnie znane powiedzenie „pies jest najlepszym przyjacielem człowieka” sprawdza się m. in. w terapii z udziałem tych zwierząt. Okazuje się, że ich towarzystwo pozytywnie wpływa na przebieg rekonwalescencji pacjenta i to podyktowanej najróżniejszymi schorzeniami.
Odpowiednio wyszkolone psy mają nierzadko zbawienny wpływ na pacjentów cierpiących na demencję, a także chorobę Alzheimera. Dogoterapia stanowi coraz częściej wykorzystywaną metodę leczenia, stosuje się ją zresztą nie tylko u osób starszych, ale i u dzieci. Tego rodzaju wspomaganie leczenia ma niezwykle dodatni wpływ na psychikę i sferę socjofizyczną człowieka. Ułatwia przełamanie lęku w kontaktach z innymi ludźmi, otwarcie się na świat, łagodzi stany depresyjne.

Zwierzę obdarowuje zaprzyjaźnionego z nim człowieka bezwarunkową miłością. Osoby niedomagające z powodu chorób umysłowych bardzo dobrze reagują podczas kontaktów z psami, nabierając do nich zaufania, zachowują się swobodnie, cieszy ich czas spędzany ze zwierzakiem.

Oczywiście zanim otrzyma specjalny certyfikat pozwalający mu na uczestniczenie w leczeniu, musi przejść liczne testy, spełnić dość wysokie wymagania. Zwierzę nie może być agresywne, powinno natychmiast reagować na komendy, pozostawać spokojnym nawet jeśli schorowana osoba będzie zachowywała się niespokojnie, bądź nań upadnie, ponadto musi bez przeszkód pozwolić się prowadzić, przewozić windą i samochodem.

Medyczne korzyści płynące z dogoterapii obejmują różnorodne schorzenia, oto kilka przykładów efektów tego rodzaju leczenia:
  • Pacjentom hospitalizowanym z powodu ataku serca i nadciśnienia, po kilkunastominutowej terapii, poprawiła się praca serca i lepiej funkcjonowały płuca. Pozbyli się stresu i byli bardziej odprężeni.
  • Kontakty z psami powodują u wielu ludzi podniesienie poziomu serotoniny - hormonu poprawiającego nastrój, przeciwdziałającego depresji.
  • Onkolodzy z Mayo Clinic zanotowali, że u osób posiadających psa ryzyko kłopotów z nadciśnieniem zmniejsza się o 21%, rzadziej też składają wizyty lekarzom.
  • Zwierzaki powodują, że starsi ludzie nie czują się samotni, wpływają też na poprawę społecznych interakcji.
  • Pacjenci czują się zrelaksowani, są uśmiechnięci, gdy podczas rekonwalescencji towarzyszy im pies.
Dogoterapia jest jednym z najbardziej naturalnych rodzajów rehabilitacji i – jak pokazują liczne przykłady- skutecznym. W Polsce stosuje się ją dopiero od kilku lat, ale już widoczny jest znaczący wzrost zainteresowania tym sposobem leczenia. Można by rzec, że terapia wykorzystująca psy potwierdza powszechne przekonanie o specyficznej między człowiekiem a tymi zwierzętami.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy