Strona głównaChorobyDrobne dolegliwości mają związek z rozwojem choroby Alzheimera

Drobne dolegliwości mają związek z rozwojem choroby Alzheimera

Wraz z wiekiem różne drobne dolegliwości fizyczne - w tym ból nogi, źle dopasowane protezy dentystyczne i podrażnienia skóry - mogą okazać się nie tak nieznaczne. Wspomniane problemy mogąbyć powiązane z rozwojem choroby Alzheimera.
Drobne dolegliwości mają związek z rozwojem choroby Alzheimera Nowe badania wykazały, że problemy, które nie są tradycyjnie związane ze zdrowiem mózgu, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia demencji. - Jeśli następuje rozwój rozmaitych pomniejszych dolegliwości, ich następstwa mogą być bardzo groźne - mówi Kenneth Rockwood, profesor medycyny na Dalhousie University w Halifax.

W 10-letnim badaniu wzięło udział 7200 65-letnich Kanadyjczyków, u których początkowo nie zanotowano żadnego osłabienia zdolności poznawczych. Uczestnicy wypełnili dokładny kwestionariusz na temat swojego stanu zdrowia. Wśród odnotowanych schorzeń były takie, które mają związek z rozwojem choroby Alzheimera (np. nadciśnienie i cukrzyca). Zaobserwowane jednak także dziewiętnaście dolegliwości, które powszechnie nie są kojarzone z demencją. Wśród nich były m. in.: problemy ze wzrokiem i słuchem, niedopasowane protezy dentystyczne, zapalenie stawów, poranny kaszel, problemy ze skórą, nerkami, żołądkiem, jelitem grubym.

W ciągu dziesięcioletniego okresu badań 18% uczestników zachorowało na demencję. Okazało się, że każda dolegliwość nie mająca pozornie związku z komplikacjami kognitywnymi oznaczała wzrost ryzyka choroby Alzheimera o 3,2%. Prawdopodobieństwo choroby wzrosło do 40%, jeśli u danej osoby wystąpiło 12 wspomnianych powyżej dolegliwości. Ponieważ wiek jest głównym czynnikiem ryzyka demencji, badania udowodniły, że zmaganie się z licznymi drobnymi problemami wskazuje, iż u danego pacjenta wiek biologiczny jest wyższy niż ten chronologiczny.

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Neurology".

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:58:46, 21-08-2011 ~gość: 85.89.189.xxx

    Tak naprawde to wszyscy/cale spoleczenstwo/na te straszliwa chorobe, moze zachorowac,poniewaz kazdemu po 60 dziesiatce cos dolega,to straszna wizja.
  • 18:27:05, 21-08-2011 babciela

    Nieprawda- choroba Altz-jest chorobą, którą nie rozpoznaje sie za życia- dopiero badanie mikroskopowe mózgu moze wykazywać charakterystyczne zmiany dla tej choroby.jest 1000 innych chorób przebiegajacych ze zmianami otepiennymi. Ale jak go zwal- tak go zwał-otepienie pozostaje otepieniem.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy