Strona głównaChorobyDużo drzemek w ciągu dnia - to może być oznaka Alzheimera

Dużo drzemek w ciągu dnia - to może być oznaka Alzheimera

Ci, którzy drzemią po kilka razy dziennie, mają wyższe ryzyko choroby Alzheimera. Częste odpoczywanie w ciągu dnia może stanowić wczesny objaw tego rodzaju demencji.
Dużo drzemek w ciągu dnia - to może być oznaka Alzheimera [fot. Wokandapix z Pixabay]
Nowe badania wykazały, że częste w ciągu dnia mogą oznaczać wczesną fazę rozwoju Alzheimera. Są wskaźnikiem tego, że regionu mózgu, które odpowiadają za utrzymywanie nas na jawie, uległy uszkodzneiu.

Jak odkryli badacze z University of California w San Francisco, nagromadzenie białka tau, charakterystycznego markera choroby Alzheimera, prowadzi do niszczenia różnych regionów mózgu, w tym tych odpowiadających za pory snu i wybudzania się. Być może też - zaznaczają uczeni - problemy ze snem same w sobie sprzyjają rozwojowi otępienia.

W nowych testach uczeni zbadali mózgi kilkunastu pacjentów zmarłych na Alzheimera oraz osób wolnych od tej formy demencji i odkryli, że choroba Alzheimera atakuje regiony mózgu odpowiedzialne za czuwanie w ciągu dnia i że wspomniane obszary są jednymi z pierwszych uszkadznych przez otępienie.

U zmarłych na stwierdzono duże nagromadzenia białk tau we wszystkich trzech badanych przez badaczy ośrodkach mających wpływ na czuwanie i obszary te straciły aż 75 proc. swoich neuronów.
Jak się wydaje, ze względu na takie uszkodzenia, mózg chorego inczej „steruje" czasem snu i czuwania. Zmiany w poziomie energii i czas poświęcony na drzemki w ciągu dnia wskazuje na poziom zagrożenia otępieniem.

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia demencja to stan chorobowy, w którym dochodzi do pogorszenia funkcji poznawczych w stopniu wykraczającym poza normalne . Wpływa na , myślenie, orientację, rozumienie, zdolność dokonywnia obliczeń, zdolność uczenia się, język i osąd. Upośledzeniu funkcji poznawczych często towarzyszy pogorszenie kontroli emocjonalnej, zachowań społecznych lub motywacji. Z danych Organizacji wynika, że na otępienie choruje około 50 milionów ludzi.

Na temat badań napisano w magazynie Alzheimer's and Dementia.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy