Strona głównaChorobyDużo zmarszczek oznacza większe ryzyko choroby płuc

Dużo zmarszczek oznacza większe ryzyko choroby płuc

Ilość zmarszczek może być predyktorem choroby płuc. Wraz z wiekiem, każda twarz pokryje się nieusuwalnymi żadnym kremem czy innym specyfikiem liniami. To, na ile skóra się zestarzeje, zależy zarówno od czynników genetycznych, jak i stylu życia. Okazuje się, że znaczna ilość zmarszczek u palaczy w średnim wieku wiąże się z wyższym ryzykiem choroby płuc.
Osoby w średnim wieku, które i mają o wiele wiecej niż ich rówieśnicy, odznaczają się wyższym ryzykiem przewlekłej choroby płuc, ostrzegają brytyjscy badacze.

Palenie papierosów powoduje przedwczesne starzenie się skóry, a także rozedmę płuc i oskrzeli, które blokują drogi oddechowe i ograniczają rozprowadzanie tlenu w organizmie.

W badaniach wzięło udział 149 osób, który paliły papierosy w okresie testów lub wcześniej. 68 z nich chorowało na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Każdy został poddany badaniom pozwalającym zmierzyć pojemność płuc i oceniano ilość i głębokość zmarszczek na twarzy.

Kilka procent uczestników miało ledwo widoczne zmiany wyglądu skóry, 20 proc. zaś cechowało się bardzo bardzo rozległymi zmarszczkami. Kiedy uwzględniono takie czynniki jak wiek i ilość lat palenia papierosów, odkryto, że ludzie o największej ilości zmarszczek byli pięć razy bardziej narażeni na POChP. Wiele zmarszczek wiązało się również z potrójnym ryzykiem .

Rozległe zmarszczki twarzy mogą być markerem podatności na działanie dymu papierosowego i powinny skłaniać do badań przesiewowych, wnioskują badacze.

Według WHO, 65 milionów ludzi choruje na umiarkowaną lub ciężką przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). W 2005 roku ponad 3 miliony osób zmarło w wyniku , co stanowiło 5 proc. wszystkich zgonów na całym świecie. Jak zauważają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, większość zachorowalności i śmiertelności POChP ma miejsce w krajach o niskich i średnich dochodach, w bogatszych miejscach badania profilaktyczne i odpowiednie leczenie istotnie ograniczają wpływ POChP.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie British Medical Association (BMA).

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy