Strona głównaChorobyDwa kieliszki wina dziennie pomocne po zawale?

Dwa kieliszki wina dziennie pomocne po zawale?

Od jakiegoś czasu mówi się o dobroczynym działaniu niewielkich ilosci wina na serce. Teraz przeprowadzono badania, z których wynika, że może być ono szczególnie pożyteczne dla ludzi, którzy przeszli zawał.
Dwa kieliszki wina dziennie pomocne po zawale? [© monticellllo - Fotolia.com] Niewielkie ilości wina mogą poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego i przedłużyć życie, mówią uczeni z Brigham and Women's Hospital i Harvard Medical School w Bostonie. Ustalili, że pacjenci po zawale, którzy wypijają dwa kieliszki wina dziennie, mają niższe ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych o 42 procent i z innych przyczyn o 14 procent w porównaniu do tych, którzy nie serwowali sobie wina.

W dwudziestoletnich badaniach uczestniczyło ponad 1800 mężczyzn, którzy doświadczyli zawału serca. Wyniki wskazały, że umiarkowane spożycie alkoholu przez mężczyzn po zawale serca (umiarkowane, tj. pomiędzy 10 a 30 gramów alkoholu dziennie), jest bezpieczne i w dłuższej perspektywie korzystne.

Kieliszek wina o objętości 120 ml zawiera około 11 gramów alkoholu, a puszka piwa - około 15. Mężczyźni pijący w sposób umiarkowany doznawali najwyższych korzyści prozdrowotnych. Ci zaś, którzy pili więcej niż 30 gramów alkoholu dziennie, cechowali się wskaźnikami chorób i śmierci podobnymi do tych cechujących uczestników, którzy w ogóle unikali alkoholu.

Jakkolwiek w badanich brali udział jedynie mężczyźni, autorzy sądzą, że podobne wyniki uzyskaliby, gdyby do testów zaprosili kobiety.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, Europejczycy piją dwa razy więcej alkoholu niż średnia światowa: na Starym Kontynencie przypada 12,5 litrów czystego alkoholu rocznie na osobę, a najwięcej pije się w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (14,5 litrów rocznie).

Badania potwierdzają, że jeśli napoje wyskokowe są spożywane z umiarem, stanowią element profilaktyki zdrowotnej. Różne analizy wykazały, że trunki mogą chronić serce, zwiększać poziom HDL (tzw. „dobrego cholesterolu"), a także poprawiać wrażliwość na insulinę.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

Blog