Strona głównaChorobyE-papierosy a choroby płuc

E-papierosy a choroby płuc

Kolejne badania pokazują, że istnieje związek pomiędzy używaniem elektronicznych papierosów i wyższym ryzykiem przewlekłych chorób płuc. Ustalono też, że wiele osób stosujących e-papierosy paliło także wyroby tytoniowe.
E-papierosy a choroby płuc [fot.  Lindsay Fox z Pixabay]
zwiększają ryzyko raka i różnych przewlekłych chorób płuc, więc ich stosowanie nie jest bezpieczną alternatywą dla papierosów, ostrzegają uczeni z University of California w San Francisco.

Wiele testów wykazało już, że używanie e-papierosów ma związek z problemami z sercem, uszkodzeniem , a nawet większym ryzykiem depresji. Kolejne potwierdzają też związek pomiędzy e-papierosami i chorobami płuc.

W ramach kilkuletnich badań zebrano dane ponad 32 tysięcy osób. Informacje dotyczyły zarówno używania e-papierosów, jak i wszelkich wyrobów tytoniowych. Początkowo, żaden z uczestników nie miał choroby płuc.

Ustalono, że osoby palące e-papierosy odznaczały się o 1.3 razy wyższym ryzykiem rozwoju chorób płuc w porównaniu z tymi, którzy nie korzystali z tych urządzeń. Co więcej, ludzie palący wyroby tytoniowe cechowali się o 2.6 razy wyższym prawdopodobieństwem problemów z płucami. Wreszcie, osoby używające obydwu tych produktów miały aż trzykrotnie zwiększone ryzyko chorób płuc niż ci, którzy nie stosowali żadnego z nich.

Jak mówią uczeni, początkowo sądzono, że osoby palące klasyczne papierosy zrezygnują z nich na rzecz e-papierosów. Okazuje się jednak, że tak się zwykle nie dzieje i często stosowane są obydwa rodzaje wspomnianych używek. To z kolei dodatkowo zwiększa ryzyko problemów z . Ponadto nawet jeśli ludzie decydują się na przejście na e-papierosy, to najczęściej bagatelizują zwiększone zagrożenie dla zdrowia, uważając, że produkty te wręcz mogą osłabić to niebezpieczeństwo.

Na temat badań można przeczytać w American Journal of Preventive Medicine.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy