Strona głównaChorobyEgzema może wskazywać na wyższe ryzyko chorób serca

Egzema może wskazywać na wyższe ryzyko chorób serca

Statystycznie około jedna na dziesięć osób cierpi na egzemę, przewlekły stan zapalny, który skutkuje przesuszeniem i swędzeniem skóry. Osoby z cięższymi postaciami tej choroby mogą zmagać się z łuszczącą się wysypką i pękaniem skóry. Pacjenci ci mogą być również bardziej narażeni na zawał serca i udar mózgu, wynika z badań.
Egzema może wskazywać na wyższe ryzyko chorób serca [Egzema, © Voyagerix - Fotolia.com]
W badaniach wzięto pod uwagę dane dotyczące ponad 385 tysięcy ludzi z egzemą, którzy mieli łagodną, umiarkowaną lub ciężką formę choroby. Przeanalizowano też dane osób z grupy kontrolnej, które nie miały kłopotów ze skórą.

Po pięcioletnim okresie monitorowania zdrowia uczestników odkryto, że u osób z ciężką formą ryzyko zawału serca, migotania przedsionków i śmierci z powodu chorób serca było o 40 do 50 proc. zwiększone względem pozostałych uczestników. Co więcej, pacjenci ci odznaczali się o 20 proc. wyższym zagrożeniem . Zagrożenie pozostało podwyższone także, gdy wzięto pod uwage inne czynniki, które mogą mieć znaczenie dla prawdopodobieństwa i zdarzeń sercowo-naczyniowych, takie jak waga, palenie papierosów i poziom spożycia alkoholu.

Według autorów badań osoby z intensywną egzemą powinny być badane pod kątem czynników ryzyka chorób serca, w tym nadciśnienia i podwyższonego poziomu cholesterolu.

Choroby serca pozostają główną przyczyną śmierci na całym świecie: zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) odpowiadają za jedną trzecią wszystkich zgonów.

Wyniki badań są dostępne w magazynie BMJ.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy