Strona głównaChorobyEkspozycja na niewielkie dawki rtęci niszczy naczynia krwionośne

Ekspozycja na niewielkie dawki rtęci niszczy naczynia krwionośne

Już niewielkie ilości rtęci mogą skutkować zaburzeniami funkcji naczyń krwionośnych, mówią badacze z Universidad Autónoma w Madrycie.
Ekspozycja na niewielkie dawki rtęci niszczy naczynia krwionośne [Fot. alexus - Fotolia.com]
Rtęć jest metalem, który już w niedużych ilościach w organizmie ludzkim zwiększa możliwość wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Badania wykazały, że niskie stężenia rtęci, przyjmowane (nieświadomie) w długim okresie czasu, mogą mieć szkodliwy wpływ na układ krążenia. Wpływ rtęci można porównać do wpływu innych czynników związanych z ryzykiem sercowo-naczyniowym, takich jak , czy hipercholesterolemia, mówią hiszpańscy uczeni.

Dlaczego tak się dzieje? Ekspozycja na rtęć uszkadza naczynia krwionośne - skutkuje dysfunkcją śródbłonka, czyli części naczyń, która odpowiada za sposób funkcjonowania żył i tętnic. A jeśli dodatkowo w organizmie jest mało tlenku azotu, który reguluje rozszerzanie i kurczenie się naczyń, problem nadciśnienia narasta, prowadząc do rozwoju .

Jak ostrzega Europejska Agencja Środowiska (European Environment Agency, EEA), u wielu ludzi bezpieczna dawka rtęci jest przekroczona, szczególnie dotyczy to osób mieszkających w zanieczyszczonych środowiskach i ludzi jedzących większe ilości (ze względu na ich duże zanieczyszczenie tym metalem).

Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Odpowiadają za jedną trzecią wszystkich zgonów. Do głównych czynników ryzyka chorób serca i udarów mózgu należą: niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, i nadmierne spożywanie alkoholu. Wszystko to bowiem sprzyja nadciśnieniu, zwiększeniu poziomu glukozy oraz lipidów we krwi, a także pojawieniu się nadwagi i otyłości, to z kolei oznacza wyższe ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru, niewydolności serca i innych powikłań.

Wyniki badań są dostepne w magazynie American Journal of Physiology-Heart and Circulatory Physiology.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy