Strona głównaChorobyElastyczne płaskie buty łagodzą objawy choroby stawów

Elastyczne płaskie buty łagodzą objawy choroby stawów

Elastyczne buty na płaskiej podeszwie zmniejszają obciążenie stawu kolanowego u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, mówią amerykańscy naukowcy.
Elastyczne płaskie buty łagodzą objawy choroby stawów [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] Osoby cierpiące na lub mające wśród bliskich takiego pacjenta, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest zmniejszenie obciążenia stawów.

Przeciążenie stawów zwiększa bolesne objawy i może przyspieszyć rozwój choroby zwyrodnieniowej. Aktywności takie jak wchodzenie po schodach lub konieczność schylania się, to jedne z najbardziej obciążających działań.

Nowe badania opublikowane w Arthritis & Rheumatism potwierdzają, że noszenie płaskich butów z elastycznymi podeszwami pomaga osłabić obciążenie kolan redukując objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.

Naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago ustalili dotychczas, że u pacjentów z chorymi stawami pomocne jest chodzenie boso i zmniejszanie obciążenie kolan. W nowym badaniu uczeni postanowili sprawdzić jak noszenie odpowiednich butów długoterminowo oddziałuje na symptomy choroby.

Badacze poprosili 16 uczestników z chorobą zwyrodnieniową stawów o noszenie specjalnie przygotowanych dla nich butów lub po prostu , by móc ocenić chód każdej nich. Pacjenci mieli nosić obuwie przez sześć godzin dziennie. Efekty oceniano po 6, 12 i 24 tygodniach.

Sposób, w jaki podczas chodzenia pacjent porusza kończynami i jaki ma zakres ruchu, postawę, etc. jest dobrym wskaźnikiem rozwoju zapalenia stawów.
Wyniki pokazały, że noszenie tzw. „mobility shoes" pomogły zmniejszyć jeden szczególny aspekt obciążenia kolana - obciążenie na wewnętrzną część kolana podczas chodzenia (czyli na tę, w której najczęściej rozwija się choroba) o 18 proc.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 15:37:27, 22-09-2017 norika

    Zgadza się - warto zainwestować w dobre obuwie. Drogo kosztuje, ale sprawdza się na dłuższą metę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X