Strona głównaChorobyEpidemia POChP?

Epidemia POChP?

Koordynator Programu "Głęboki Oddech", prof. Jan Zieliński, przestrzega przed mogącą nastąpić epidemią POChP. Badania epidemiologiczne z różnych części świata (m.in. Japonii, Hiszpanii, Meksyku) zebrane i opracowane przez European Respiratory Journal pokazują, że przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to obecnie jedna z najgroźniejszych chorób układu oddechowego. W wielu krajach dotyka ona aż 10 procent populacji.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z najczęściej występujących chorób w krajach rozwiniętych, a liczba chorych wciąż wzrasta. Badania epidemiologiczne dotyczące rozpowszechnienia tej choroby przynoszą alarmujące dane.

W Hiszpanii i we Włoszech na POChP choruje około 10 proc. dorosłych mieszkańców. W Japonii odsetek ten wynosi 11 proc.. Podczas badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce w 2002 roku POChP wykryto u 10,9 proc. mężczyzn i 10,3 proc. kobiet. Na tej podstawie można ocenić, iż w Polsce problem ten dotyka około 2 milionów dorosłych mieszkańców. Z kolei badania przeprowadzone w największych ośrodków miejskich Ameryki Południowej pozwoliły rozpoznać chorobę u 8 proc. dorosłych mieszkańców Mexico City i aż 20 proc. w Montevideo.

"Interesującym zjawiskiem wykrytym podczas badań jest demograficzny rozkład zachorowalności. Do niedawna POChP była chorobą mężczyzn. Głównie dlatego, że mężczyźni palili znacznie więcej papierosów niż kobiety. Jednak od około 30 lat obserwujemy, że coraz więcej kobiet zapada, a także umiera na POChP" - mówi prof. Jan Zieliński. W Hiszpanii i Japonii na jedną chorą kobietę przypada aż trzech chorych mężczyzn. Natomiast we Włoszech i Skandynawii różnice w zachorowalności między kobietami i mężczyznami są niewielkie. "Jest to przypuszczalnie odzwierciedleniem kulturowych różnic zachowań - w Hiszpanii i Japonii papierosy pali znacznie mniej kobiet niż mężczyzn" - dodaje profesor.

W odpowiedzi na tak duże zagrożenie dla zdrowia społecznego w marcu ubiegłego roku został zawiązany międzynarodowy sojusz do walki z globalną epidemią POChP. Global Alliance against Chronic Respiratory Diseases (GARD), działający pod auspicjami WHO, zachęca organizacje odpowiedzialne za zdrowie do zwiększania wysiłków w zwalczaniu tej powszechnie występującej śmiertelnej choroby.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy