Strona głównaChorobyFakty i mity na temat leczenia kaszlu

Fakty i mity na temat leczenia kaszlu

Kaszel, utożsamiany najczęściej z infekcją dróg oddechowych, przez wielu z nas traktowany jest wyłącznie jako zły objaw. Czy słusznie? Jego gwałtowne, trudne do powstrzymania napady, potrafią uprzykrzyć życie, bez względu na porę dnia czy nocy. Tymczasem kaszel ma również pozytywne aspekty. Jakie? Przybliżamy fakty i mity.
Fakty i mity na temat leczenia kaszlu

Kaszel to zawsze niepokojący objaw - MIT

to odruch obronny i znak ostrzegawczy organizmu. Pojawia się gdy skurcze mięśni zlokalizowanych w klatce piersiowej i jamie brzusznej wyrzucają powietrze z płuc pod dużym ciśnieniem. Każdy z nas kaszle kilkanaście razy na dobę i nie ma to związku z infekcją. Objaw ten ma na celu m.in. usunięcie kurzu i pyłów z dróg oddechowych. Niepokoić powinien nas długi, gwałtowny i męczący kaszel, któremu towarzyszą inne dolegliwości, takie jak osłabienie, gorączka czy katar. W przypadku wystąpienia wspomnianych objawów, należy sięgnąć po , które pomogą zwalczyć rozwijającą się infekcję a w przypadku ich nasilenia zgłosić się do lekarza.

Domowe sposoby pomogą złagodzić kaszel - FAKT

na złagodzenie objawów infekcji przekazywane są z pokolenia na pokolenie i mimo ciągłego rozwoju medycyny – wciąż stosowane. Choć nie wszystkie z nich są skuteczne, niektóre pomagają złagodzić uciążliwe dolegliwości. Przykłady to popularna mikstura z mleka, miodu i czosnku , samodzielnie przyrządzony syrop z cebuli lub domowa płukanka ziołowa.

Syrop to jedyna skuteczna forma leku na kaszel - MIT

Syrop jest bez wątpienia najczęściej stosowanym środkiem na kaszel. Jak pokazują badania, ponad 80% ankietowanych sięga po taką właśnie postać leku, w przypadku wystąpienia tej dolegliwości. Na rynku dostępne są syropy na kaszel suchy lub mokry. Rozwój medycyny przyczynił się jednak do powstania innych, innowacyjnych form leków na kaszel, czego przykładem są np. kapsułki o przedłużonym uwalnianiu. To wygodna w stosowaniu formuła – wystarczy jedna kapsułka raz dziennie, aby lek działał przez całą dobę. Warto pamiętać, że kaszlu mokrego nie należy hamować, gdyż to właśnie pozbycie się zalegającego w drogach oddechowych śluzu jest kluczowe, aby wrócić do zdrowia.

Kaszel może utrzymywać się po wyleczeniu infekcji - FAKT

Kaszel będący wynikiem infekcji trwa najczęściej do 10 dni. W niektórych przypadkach jednak, może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni po ustąpieniu innych objawów. Taka sytuacja najczęściej jest spowodowana odbudową nabłonka i oczyszczaniem dróg oddechowych, co może potrwać aż do 8 tygodni. Jeżeli zaś towarzyszą temu dodatkowe objawy, a sam kaszel nasila się, może to świadczyć o niewyleczonej lub kolejnej infekcji. Konieczne jest wówczas skorzystanie z konsultacji lekarskiej.

Tagi: kaszel

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy