Strona głównaChorobyFast-food prowadzi do depresji

Fast-food prowadzi do depresji

Niezdrowe nawyki żywieniowe mogą powodować depresję, mówią uczeni z Uniwersytetu Deakin w Australii.
Fast-food prowadzi do depresji Pełna tłuszczu i cukru dieta jest niezdrowa dla ciała i umysłu. Stosowanie takiego sposobu odżywiania się wywołuje określone reakcje w mózgu, co prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia .

Jak uważają eksperci, leczenie pacjentów z depresją powinno obejmować uwzględnienie ich stylu życia. Okazuje się, że dieta także stanowi ważny czynnik choroby, więc jej odpowiednie zestawienie może mieć kluczowy wpływ w terapii.

Wiedzą o tym już także politycy. Unia Europejska przeznaczyła 9 milionów euro na projekt o MoodFood, który ma wskazać, jakie składniki odżywcze wzmacniają umysł i pomagają zachować dobrą kondycję mentalną. Te nowe odkrycie nie oznaczają, że od razu należy stosować nową dietę i eliminować dotychczasowe metody leczenia oraz leki. Niemniej nawyki żywieniowe powinny być brane pod uwagę w wzmaganiu się z depresją.

Jak jedzenie wpływa na nastrój? Posiłki z zawartością tłuszczów trans (a takie właśnie występują w wielu produktach typu ) sprzyjają rozwojowi tkanki tłuszczowej, która produkuje cytokiny, białka oddziałujące na komunikację pomiędzy komórkami. Tymczasem badania wykazały, że pacjenci z depresją odznaczają się zwiększoną ilością cytokin. Nadmiar komórek tkanki tłuszczowej wiąże się z nadmiarem cytokin, a te wywołują stany zapalne i zaburzają przesył sygnałów między komórkami nerwowymi.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, na depresję cierpi około 5 proc. światowej populacji, tj. 350 milionów ludzi. Szacuje się, że co roku liczba pacjentów zwiększa się. W Polsce wskaźnik jest wyższy - jeden na dziesięciu rodaków zmaga się z tą chorobą.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy