Strona głównaChorobyFobia społeczna sprzyja alkoholizmowi

Fobia społeczna sprzyja alkoholizmowi

W przeciwieństwie do innych zaburzeń lękowych, zespół lęku społecznego (social anxiety disorder) może mieć bezpośredni wpływ na alkoholizm.
Fobia społeczna sprzyja alkoholizmowi [fot. Bastian Riccardi from Pixabay]
W badaniach z udziałem niemal trzech tysięcy osób. Oceniono u nich alkoholizm, fobię społeczną, uogólnione zaburzenie lękowe, zespół napadowego, i specyficzne fobie.

Fobia społeczna miała najistotniejszy związek z alkoholizmem i przewidywała problem z alkoholem znacznie częściej niż inne zaburzenia lękowe. Ponadto zespół lęku społecznego wiązał się z wyższym ryzykiem późniejszego rozwoju uzależnienia od , podczas gdy inne wymienione zaburzenia - nie.

Odkrycia wskazują, że działania mające na celu zapobieganie lub leczenie fobii społecznej mogą przynosić dodatkową korzyść w postaci zapobiegania alkoholizmowi.

- Wiele osób z lękiem społecznym nie poddaje się terapii. Oznacza to, że mamy niewykorzystany potencjał, nie tylko w zakresie osłabienia tego lęku, ale także w zapobieganiu problemom alkoholowym - mówi dr Fartein Ask Torvik z norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego. - Terapia poznawczo-behawioralna z kontrolowaną ekspozycją na trudne sytuacje przynosi dobre wyniki - dodaje Torvik.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, picie alkoholu przyczynia się każdego roku do 3 milionów zgonów na całym świecie, a także do niepełnosprawności i różnych chorób milionów ludzi. Ogólnie rzecz ujmując, szkodliwe spożywanie alkoholu odpowiada za 5,1 proc. globalnego obciążenia chorobami.

Nadmierne pici alkoholu odpowiada za 7,1 i 2,2 proc. globalnego obciążenia chorobami u mężczyzn i kobiet odpowiednio. Alkohol jest głównym czynnikiem ryzyka i niepełnosprawności u osób w wieku od 15 do 49 lat - stanowi 10 procent przyczyn wszystkich zgonów w tej grupie wiekowej.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy